Foto: Wikimedia Commons

Scarlett Johanssonová tvrdí, že společnost OpenAI použila bez dovolení její hlas pro svého AI asistenta

Herečka Scarlett Johanssonová obvinila společnost OpenAI, že zkopírovala její hlas pro jednoho z hlasových asistentů v ChatGPT, přestože jí k tomu nedala svolení. Prohlášení Johanssonové přišlo v pondělí několik hodin poté, co společnost OpenAI oznámila bez udání důvodu, že v ChatGPT již nebude hlasové odpovědi používat.

„V září loňského roku jsem dostala nabídku od Sama Altmana, který mě chtěl najmout na namluvení hlasu pro ChatGPT 4.0,“ napsala Johanssonová v prohlášení, které její tým sdílel se serverem Engadget. “Řekl, že má pocit, že můj hlas bude pro lidi uklidňující.“ Johanssonová dodala, že po „dlouhém zvažování a z osobních důvodů“ nabídku odmítla, ale když společnost OpenAI minulý týden předvedla nejnovější velký jazykový model GPT-4, „moji přátelé, rodina i široká veřejnost si všimli, jak moc se mi nejnovější systém s názvem ‚Sky‘ podobá“.

„Hlas Sky není hlasem Scarlett Johanssonové a nikdy ji neměl být podobný,“ uvedl mluvčí OpenAI v prohlášení zaslaném serveru Engadget. „Herečku pro hlas Sky jsme obsadili před jakýmkoli oslovením paní Johanssonové. Z úcty k ní jsme používání hlasu Sky v našich produktech pozastavili.“

„Jsme přesvědčeni, že hlasy umělé inteligence by neměly záměrně napodobovat charakteristický hlas celebrit – hlas Sky není napodobeninou Scarlett Johanssonové, ale patří jiné profesionální herečce,“ napsala společnost OpenAI a dodala, že každý z herců, jejichž jména odmítla uvést z důvodu ochrany osobních údajů, byl placen „nad rámec nejvyšších tržních sazeb.” Všichni herci budou údajně nadále placeni po celou dobu, kdy budou jejich hlasy používány v produktech společnosti OpenAI.

Zdroj: www.engadget.com