Seattle se stane prvním městem v USA, kde bude možné hlasovat prostřednictvím mobilního telefonu

Víc než jeden milion obyvatel okresu King Countyamerickém státě Washington volí v těchto dnech kandidáty do místního zastupitelstva. Tento proces bude však trochu jiný, než jak jej místní obyvatelé doposud znali, neboť místní a federální organizace spolupracují na tom, aby pomohly uskutečnit první volby v historii USA, v nichž budou moci místní obyvatelé hlasovat pomocí mobilních telefonů.

Netradičnímu způsobu hlasování bude uzpůsoben i termín voleb, který bude nezvykle dlouhý, neboť hlasování je možné provádět od 22. ledna, kdy volby začaly až do 11 února, kdy bude celý proces uzavřen.

Jde o ojedinělý pokus, který by se v případě úspěchu mohl stát příkladem dalším volebním procesům. Hlavní cíl organizátorů je jasný – motivovat voliče k vyšší účasti maximálním zjednodušením celého procesu, při kterém nebudou muset opustit své domy. Pro tento test si organizátoři schválně vybrali krajské volby, které jsou počtem voličů poměrně malé a řešení případných problémů je díky tomu mnohem snadnější.

Klasické volby, při nichž musí lidé do volebních místností, vyžadují vyšší zapojení hlasujících. Oproti tomu je jednodušší uhlídat bezpečnost a řádnost takových voleb. Pokusy o volby prostřednictvím počítačů pomocí internetu byly i dříve, avšak nikdy se neobešly bez potíží, jež přinesl zájem hackerů.

Volba v okresu King County je první svého druhu a její organizátoři slibují, že pokud proběhne bez větších potíží, zkusí ji na podobné úrovni zopakovat také v dalších státech. Chtějí tak postupně vybudovat co nejspolehlivější volební systém.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.