Šéf Intelu před vypuknutím skandálu s bezpečnostní chybou u některých procesorů prodal akcie za 24 mil. dolarů

Šéf Intelu Brian Krzanich prodal svůj podíl ve společnosti těsně předtím, než se do světa dostala zpráva o nově objevené chybě v některých jeho procesorech. Prodané akcie měly podle webu businessinsider.com hodnotu 24 mil. dolarů.

Krzanich uplatnil opci na prodej 644 tisíc akcií a prodal i 245 700 akcií, které vlastnil. Dnes mu tak zbývá jen 250 000 akcií, což je podle webu cnbc.com skoro minimum toho, co by šéf Intelu měl vlastnit. Bezpečnostní chyba se kromě některých procesorů od Intelu týká i mobilních procesorů postavených na architektuře ARM a projevuje se jak v OS Windows, tak na Linuxu a macOS. Problém se měl podle prvních informací týkat i procesorů od AMD, ta to ale posléze v oficiálním prohlášením popřela.

Jak jsme včera informovali, chyba souvisí s mezipamětí jádra systému, které komunikuje přímo s procesorem. V některých procesorech od Intelu, vyráběných v posledních 10 letech, je však slabé místo umožňující do mezipaměti nezabezpečený přístup, což mohou využít hackeři. Ve skutečnosti se jedná o dvě chyby v zabezpečení, jedna s nich má název Meltdown a druhá Spectre a obě mohou být zneužity ke krádežím hesel, fotografií, e-mailů nebo důležitých podnikových dokumentů. Meltdown se má  podle posledních zpráv týkat i procesorů AMD.

Intel měl o chybách v zabezpečení vědět již od června, kdy jej na ně upozornila společnost Google. Krzanich prodal své akcie koncem listopadu, a téměř půl roku tak o chybách věděl. Intel však jakoukoli souvislost odmítá, podle něj byl prodej připravován dlouho dopředu. Většina akcionářů se ale o chybách měla dozvědět až v lednu.

Jak jsme také informovali, Intel po jejich zjištění začal pravděpodobně tajně jednat se softwarovými vývojáři, aby se chyby podařilo opravit dříve, než se zprávy o nich dostanou ven. Záplatu bude potřebovat nejspíše velké množství systémů – podle webu cnbc.com jsou nebezpečí vystaveny miliony mobilních i desktopových zařízení.

Intel již vydal aktualizace, které by problém měly řešit. Někteří uživatelé si však stěžují, že v určitých aplikacích zaznamenali větší či menší snížení výkonu. Podle webu zdnet.com je v některých aplikacích výkon procesoru pomalejší až o 17 %. Na Linuxu však byly při testech zaznamenány i případy propadu výkonu až o polovinu.