Foto: pxhere

Senát schválil návrh zákona, který by mohl zakázat TikTok v USA

Americký Senát schválil v poměru 79 ku 18 hlasům opatření, které společnosti ByteDance ukládá povinnost prodat TikTok, jinak bude v zemi zakázán. Tzv. Zákon o ochraně Američanů před aplikacemi řízenými zahraničními protivníky dále zamíří k prezidentovi Joe Bidenovi, který prohlásil, že zákon podepíše.

Přestože se zdaleka nejedná o první snahu prosadit zákaz nebo odprodej aplikace, podařilo se návrhu zákona získat mnohem větší podporu než předchozím pokusům. Návrh zákona byl předložen v březnu a prošel Sněmovnou s drtivým souhlasem obou stran.

Podle aktualizovaných podmínek by TikTok měl až 12 měsíců na to, aby se zbavil mateřské společnosti ByteDance, jinak by mu hrozil zákaz v USA. Společnost označila návrh zákona za protiústavní a naznačila, že proti takovému zákonu podá právní námitku, což by mohlo případný prodej nebo zákaz dále oddálit.

Na TikTok se zákonodárci a zpravodajská komunita dlouhodobě dívají s podezřením. Před hlasováním ve Sněmovně reprezentantů a Senátu byli členové Kongresu informováni představiteli zpravodajských služeb o údajné hrozbě pro národní bezpečnost, kterou aplikace představuje. Přesná povaha těchto obav je stále nejasná, ačkoli někteří členové Kongresu požádali o odtajnění podrobností.

Někteří zákonodárci zároveň vyjádřili skepsi a uvedli, že údajná hrozba ze strany TikToku je do značné míry hypotetická. Proti návrhu zákona se postavily také skupiny hájící svobodu projevu a digitální práva, které upozornily, že komplexní legislativa na ochranu soukromí by byla účinnějším způsobem ochrany osobních údajů Američanů. Podobně argumentoval i generální ředitel společnosti TikTok Shou Chew, který loni Kongresu řekl, že nucený prodej by obavy ohledně údajů v aplikaci nevyřešil.

Zdroj: engadget.com