Foto: se svolením Northwestern University

Senzor FaceBit na respirátoru funguje podobně jako Fitbit, navíc dokáže upozornit na netěsnost obličejové masky

Za zhruba dva roky s covidem-19 jsme si již zvykli na nošení obličejových masek a respirátorů a doslova se staly běžnou součástí našeho každodenního života. Brzy by však nemusely sloužit jen k ochraně před viry, ale i k monitorování zdravotních funkcí.

Výzkumníci ze Severozápadní univerzity ve Spojených státech totiž vyvinuli speciální chytrý senzor FaceBit, který lze pomocí magnetů připevnit na jakoukoli masku N95 nebo látkovou či chirurgickou roušku. Jeho vynálezci o něm mluví jako o „Fitbitu pro obličej“, jelikož svému majiteli nabízí podobné funkce, jako chytré hodinky Fitbit.

Senzor dokáže měřit srdeční tep a dechovou frekvenci, kromě toho také zaznamenává dobu, po kterou je respirátor nasazen, a dokáže také odhalit netěsnost masky či její špatné usazení na obličeji. Všechny tyto informace jsou bezdrátově přenášeny do aplikace ve smartphonu. Uživatel tak může sledovat svůj zdravotní stav v reálném čase.

Aplikace navíc dokáže uživatele okamžitě upozornit, pokud se objeví problémy – například dojde ke zvýšení tepové frekvence nebo netěsnosti masky. Údaje o fyzickém stavu pak mohou upozornit například na zvýšenou psychickou zátěž a potřebu přestávky.

Zajímavostí senzoru je také skutečnost, že jej pravděpodobně nebude vůbec nutné nabíjet. Ačkoli obsahuje malou baterii, senzor dokáže sám získávat energii z okolních zdrojů – tedy ze síly a tepla dechu uživatele, ale například i ze slunce. Vydržet by měl bez nabití více než 11 dní, nicméně cílem je vytvořit senzor zcela bez baterie.

Podle výsledků výzkumu, který byl proveden minulý týden, senzor FaceBit dosahuje vynikajících výsledků, které dosahují téměř klinické úrovně. Senzor by se proto mohl hodit například zdravotníkům, kromě ochrany by tak dokázal upozornit například i na nebezpečné vyčerpání.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.