Severní Korea krade bitcoiny a představuje tím riziko pro všechny investory s kryptoměnami

Severní Korea se snaží krást svému jižnímu sousedovi bitcoin a jiné kryptoměny a může se brzy zaměřit na investory s kyberměnami po celém světě. Varují před tím experti na kyberbezpečnost.

Odborníci nedávno objevili malware, který cílil na vybrané uživatele kryptoměn a burzy v Jižní Koreji. Předpokládají, že podobné kyberútoky, které vykazují rysy širší kampaně, se v blízké budoucnosti rozšíří i do jiných zemí.

„Kampaň z konce minulého roku je pokračováním zájmu Severní Koreje o kryptoměny, což podle našich poznatků zahrnuje širokou paletu aktivit včetně těžby digitálních měn, používání  ransonwaru i ‚prosté‘ krádeže,“ uvádí kyberbezpečnostní společnost Recorded Future. Mimo globální útok ransomwaru WannaCry z loňského května, který je tajnými službami USA či Velké Británie i jinými připisován právě Severní Koreji, se její kyberoperace zaměřují zejména na uživatele kyberměn v Jižní Koreji a tamní burzy.

Tento trend se však letos zřejmě změní, a to v souvislosti s prudce padajícími cenami bitcoinu po oznámení vlády Jižní Koreje, že připravuje zákon zakazující obchodování s kyberměnami. Pokud by k tomu skutečně došlo, severokorejští hackeři by byli nuceni hledat příležitosti za hranicemi Jižní Koreje.

Podle posledních zpráv se severokorejští hackeři poslední dobou zaměřují na burzy a investory obchodujícími s kryptoměnami, aby získali zdroje pro četnými sankcemi zatíženou ekonomiku. Zajímají se zejména o bitcoin nebo monero – v loňském roce byl zaznamenán „hack“ severokorejských hackerů ze skupiny Andariel, která se zmocnila serveru jihokorejské firmy a vytěžila z něj 70 monero.

Experti se proto domnívají, že útoky ransomwaru ze strany Severní Koreje s cílem krást digitální měnu budou nejen pokračovat, ale rozšíří se mimo jiné se do zemí, kde je regulace obchodu s kryptoměnami menší.

 

Zdroj: independent.co.uk, cnbc.com