Severokorejská hackerská skupina ukradla při pěti kyberútocích na tržiště s kryptoměnami 571 mil. dolarů
Světově nechvalně proslulá severokorejská hackerská skupina Lazarus si při pouhých pěti kyberútocích na tržiště s kryptoměnami od února minulého roku do poloviny letošního přišla na 571 mil. dolarů. Podle zprávy kyberbezpečnostní společnosti Group-IB je tak nejvýdělečnějším hackerským uskupením s tímto zaměřením na světě.
Dohromady hackeři za období únor 2017– září 2018 ukradli ze světových kryptotržišť kyberměnu v hodnotě 882 mil. dolarů, přičemž podnikli celkem 14 kyberútoků. Nejčastějším cílem byla tržiště v Jižní Koreji (obětí útoků se stala sedmkrát), dvakrát kyberzločinci podnikli útok na tržiště v Japonsku. Pozornosti hackerů neušla ani tržiště v Hongkongu nebo Itálii.
Podle výzkumníků zmíněné společnosti používají hackeři při útocích na kryptotržiště většinou tradiční metody a nástroje, tedy spear phishing, sociální inženýrství a malware
(spear phishing prý zůstává nejčastější technikou používanou při útocích na korporátní sítě). Společnost očekává, že počet cílených útoků na tržiště s kryptoměnami bude přibývat, a to nejen od severokorejských hackerů. Na tyto lukrativní cíle se prý zaměří i nejagresivnější hackerské skupiny, které byly dosud známy především kyberútoky na banky.
Podle zprávy také hackeři za poslední rok a půl ukradli 10 % všech prostředků vybraných platformami ICO, tedy platformami organizujícími prvotní nabídky tokenů nových kyberměn. Většina financí byla odcizena za použití phishingu. Společnost v této souvislosti upozorňuje, že útoky na tyto platformy zůstanou hrozbou téměř pro každý projekt snažící se přilákat investory. Dodává, že velké skupiny hackerů-phisherů jsou dnes schopné ukrást kolem 1 mil. dolarů za měsíc.
Zdroj: thenextweb.com