Foto: Unsplash

Severokorejští hackeři se pokusili ukrást miliardu dolarů, jejich snahu zhatila tiskárna

Severní Korea je kvůli mezinárodní izolaci již řadu let v nepříliš příznivé ekonomické situaci. Nemožnost účastnit se volného trhu země řeší různými způsoby. Spekuluje se mimo jiné také o rozsáhlých anonymních obchodech v kryptoměnách a také o státem organizovaném hackingu. A právě druhého tématu se týká nedávno zveřejněný příběh o nefunkční tiskárně a pokusu o krádež jedené miliardy dolarů.

V roce 2016 naplánovali severokorejští hackeři útok na bangladéšskou národní banku. Jejich cílem byla krádež financí v hodnotě více než 1 miliardy dolarů. To se jim ale nakonec nepovedlo, a to jen díky jedné vadné tiskárně.

Ta byla umístěna v zabezpečeném oddělení a sloužila k tisku záznamů o velkých bankovních transakcích. 5. února ale zaměstnanci zjistili, že tiskárna nefunguje. Z počátku tomu nevěnovali příliš pozornosti, protože se to stávalo i dříve. Po restartu se z tiskárny doslova vyvalilo několik žádostí o plné vyčerpání účtu banky Fed a převodu peněz na celou řadu účtů, které se na první pohled tvářily jako dobročinná charita. Tyto požadavky byly falešné a v rámci systému je vytvořili právě hackeři.

Hackeři vsázeli na to, že díky víkendu a také časovému posunu, který je mezi Bangladéší a New Yorkem, kde Fed sídlí, se na celý případ přijde až příliš pozdě. Díky tiskárně, která byla cíleně vyřazena z provozu a která nekalou činnost nakonec prozradila, se nakonec podařilo zastavit transakce v době, kdy bylo odesláno „pouze“ 80 milionů dolarů.

Protože se případ týkal Fedu, tak se celou událostí začala zabývat FBI, které se podařilo identifikovat řadu stop a ukazatelů, které míří do Severní Koreje. Ta pochopitelně celou situaci nekomentuje.

Zdroj: bbc.com