Zdroj: pxhere.com

Seznam.cz obvinil Google ze zneužití dominance na trhu, požaduje odškodné 9 miliard

Do velkých mezinárodních soudních sporů týkajících se zneužívání postavení na trhu se zapojuje i český zástupce. Největší česká internetová společnost Seznam.cz podala předžalobní výzvu na společnost Google. V ní požaduje zaplacení odškodného za ušlé zisky v hodnotě 9,072 miliard korun za omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání.

Jádrem sporu je operační systém Android, který má na trhu dominantní postavení a provozuje jej právě společnost Google. Součástí tohoto systému byl i vyhledávač Google. To bylo podle rozhodnutí Evropské komise z roku 2018 porušením volné hospodářské soutěže, protože si provozovatel Androidu touto cestou uměle udržoval monopol na trhu, aniž by dal konkurenci šanci. Právě na toto rozhodnutí se Seznam.cz ve své výzvě odvolává. Google má nyní na zaplacení 30 dní, jinak se Seznam.cz obrátí na soud.

Právníci společnosti Seznam.cz upozornili hned na několik sporných bodů. „Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU,” řekl Michal Feix, zástupce společnosti Chronos Consulting hájící v Bruselu zájmy Seznamu.

Evropské společnosti tlačí na orgány EU, aby jim pomohla monopol společnosti Google nabourat. Mezi aktivními kroky, které Evropská komise vůči Googlu učinila, je například nařízení, že musí nechat výběr základního vyhledávače na volbě zákazníků. Za poslední tři roky navíc komise Googlu udělila pokuty, jejichž hodnota dosáhla 8,25 miliard eur.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.