Sklizeň mobilních novinek z dílny Samsungu, vyzkoušeli jsme všechny

Týden po uvedení nových špičkových mobilních telefonů značky Samsung dostala naše redakce příležitost vyzkoušet si tyto telefony na vlastní kůži a stálo to opravdu za to. Samsung potvrzuje, že právem kraluje mobilnímu trhu a ukazuje celou řadu nápadů a inovací, které posouvají celý segment zase o krok dále.

Letošní představení telefonů Samsung S bylo výjimečné počtem nových telefonů, jež Samsung představil. Zatímco loni to byly tři přístroje, letos byly hned čtyři, i když jeden z nich do řady S nespadá. Jedná se o telefony Samsung Galaxy S20, S20+, S20 Ultra a Z, pojďme si je rozebrat postupně.

Řada S

Jako nejžhavější favority do letošních bojů o nejlepší mobilní telefon letošního jara vyslal Samsung svou řadu nesoucí označení S20. Stejně jako loni je tato řada reprezentovaná třemi telefony, Samsung však změnil strategii a nezařadil do ní odlehčený model (reprezentovaný v loňském roce modelem S10e). Místo toho představil vedle základního modelu S20 vylepšený model +, a pak také model Ultra našlapaný opravdu tím nejlepším, co mohl Samsung nabídnout.

Mobilní telefony se oproti loňským starším sourozencům změnily po designové stránce. Na přední straně se selfie kamerka posunula na osu telefonu. Displej stále „přetéká“ přes hrany, avšak ne tak výrazně jako u předchozích modelů. Fotoaparáty a jejich příslušenství na zadní straně jsou seřazeny v lehce vystouplém kamerovém modulu.

Výrazného vylepšení se dočkala technologie displeje. Ten nabízí možnost přepnutí do obnovovací frekvence 120 Hz, díky které jsou přechody animací mnohem plynulejší. Tato možnost funguje zatím při nižším rozlišení Full HD. Podpora rozlišení QHD+ by mohla přijít ve formě softwarové aktualizace, bude však nesmírně náročná na baterii.

Nové modely Samsung se chlubí prodlouženou životností baterie. Toho je dosaženo jednak díky energetické úspoře, kterou nabízí čip Exynos, a jednak větší baterií. Ty nabízí kapacitu 4000, 4500 a 5000 mAh v závislosti na konkrétním modelu. Telefony navíc mají rychlé nabíjení a také bezdrátové nabíjení s reverzní funkcí. Výše zmíněný procesor je navíc podporovaný rychlou pamětí typu DDR5, jedná se přitom o první telefony, v nichž je tato technologie použita. Telefony S díky tomu zvládnou lépe pracovat s více aplikacemi najednou a je možné vybrat aplikace, které vůbec nezabírají kapacitu a plně běží na pozadí systému telefonu.

Fotoaparáty – zase o něco dál

Samostatnou kapitolou jsou potom fotoaparáty, kde udělal Samsung výrazný krok kupředu. Staví přitom na tom, čeho doposud dosáhnul a dále to vylepšuje. Všechny telefony S využívají tradiční trojici – základní fotoaparát, širokoúhlý fotoaparát a teleobjektiv. Modely S20+ a S20 Ultra k tomu navíc mají k dispozici senzor ToF pro přesné měření vzdálenosti objektů.

Všechny fotoaparáty mají nové čipy z dílny Samsungu, modely S20 a S20+ mají snímač s úhlopříčkou 1/1,76, a S20 UItra pak s úhlopříčkou 1,33 palce. Všechny telefony také využívají technologii slučování pixelů. Výsledné fotografie tak mají rozlišení „pouhých“ 12 megapixelů, jednotlivé pixely jsou však velké, a dokáží tak pojmout více světla, což vede ke kvalitnější výsledné fotografii.

Další novinkou je zoom, který nové telefony Samsung nabízí. Během něj používají telefony S20 všechny fotoaparáty a pracují s výřezem z chipu. Díky tomu mohou nabídnout u modelů S20 a S20+ až desetinásobný optický zoom, a u modelu Ultra dokonce třikrát více. Zoom jsme měli možnost vyzkoušet v praxi a funguje skvěle. Při vyšších hodnotách je nutné stejně jako u klasických fotoaparátů používat stativ.

Další zajímavou novinkou je režim Single take. Ten využívá maximální možnosti všech fotoaparátů i umělé inteligence. Jak režim napovídá, stačí jeden dotyk, a telefon se poté na deset vteřin odmlčí, přičemž sbírá všemi kamerami maximální množství materiálu. Z něj pak vybere až šestnáct krátkých snímků a krátkých videí a nabídne je uživateli. To usnadní například fotografování dětí nebo zvířat, protože uživatel bude moci vybrat ty nejlepší okamžiky až po vyfotografování.

Samsung Galaxy Z ohnutý displej trochu jinak

Speciálním hostem předváděcí akce byl telefon Samsung Galaxy Z, druhý skládací telefon z dílny Samsungu. První, co nás při pohledu na tento telefon napadlo, bylo, že je fascinující, jak mohou být dva telefony mající stejný základ (myšleno modely Galaxy Z a F) rozdílné.

Zatímco Fold je na první pohled velký manažerský telefon, Galaxy Z je malá pudřenka, která se hravě ztratí v kapse a nikde netlačí. Když se však otevře, má uživatel k dispozici telefon, který není příliš rozdílný od běžných telefonů, má pouze protáhlejší tvar displeje, při praktickém použití to ale není příliš znát.

Základem úspěchu druhého telefonu s ohebným displejem bude odolnost a schopnost přizpůsobit se náročnému každodennímu použití. Kloub si telefon Galaxy Z vypůjčil od svého staršího sourozence a vypadá, že tady nový Samsung rozhodně bota tlačit nebude. Mechanismus uvnitř je seřízen tak, aby dokázal udržet obě poloviny telefonu v různých úhlech, čehož lze využít například při fotografování. Součástí displeje telefonu je speciální folie a tenké sklo, Samsung navíc slibuje, že zájemci si mohou na značkových prodejnách nechat svůj telefon potáhnout jednou vrstvou bezpečnostní folie navíc.

Samsung navíc stejně jako u Foldu poskytuje u modelu Z rozšířenou záruku na jeden rok. Ta garantuje opravu nebo vyměnění telefonu při většině druhů poškození s minimální spoluúčastní zákazníka.

Telefon jsme měli v ruce půl hodiny a kompletní rozbor jeho možností vám přineseme v recenzi. Co jsme stihli vyzkoušet, je hlavní fotoaparát. Ten využívá dvojici čoček a svou výbavou a technickými možnostmi spadá mezi modely Note 10 a Samsung S20. Fotí velmi dobře a nabídne celou řadu pokročilých funkcí.