Foto: Unspash

Školní obvod v Iowě s pomocí umělé inteligence zakazuje knihy ve školách

Podle listu Globe Gazette začala školní rada ve městě Mason City ve státě Iowa využívat technologii umělé inteligence k vytváření seznamů knih, které by mohly být před školním rokem 2023/24 v knihovnách okresu zakázány.

V květnu tohoto roku republikány ovládaný státní zákonodárný sbor schválil usnesení 496 (SF 496), které uzákonilo rozsáhlé změny státních vzdělávacích osnov. Konkrétně omezuje, jaké knihy mohou být k dispozici ve školních knihovnách a třídách, a vyžaduje, aby tituly byly “vhodné pro daný věk” a neobsahovaly popisy nebo vizuální zobrazení sexuálního aktu.

Jak se ale ukazuje, je těžké určit, jaké knihy mají vadný obsah. “Naše školní knihovny mají rozsáhlé sbírky, které se skládají ze zakoupených, darovaných a nalezených textů,” uvedla v prohlášení Bridgette Exmanová, asistentka superintendenta pro výuku ve školním obvodu Mason City. “Není prostě možné přečíst všechny knihy a filtrovat je podle těchto nových požadavků.”

Školní obvod Mason City proto zapojuje umělou inteligenci, která podezřelé texty analyzuje a hledá v nich problematický obsah. Podle okresního úřadu se nejprve sestaví “hlavní seznam” na základě toho, zda se u daných knih v minulosti vyskytly stížnosti na sexuální obsah. Knihy z tohoto seznamu pak prověřuje umělá inteligence, která státním cenzorům sdělí, zda je v knize skutečně zobrazen sex, či nikoli.

Umělá inteligence zatím označila 19 knih k odstranění. Byly mezi nimi i slavné tituly jako Příběh služebnice (Margaret Atwood), Milovaná (Toni Morrison), Proč? 13x proto (Jay Asher) nebo Barva nachu (Alice Walker).

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.