Zdroj: flickr.com

Skupina amerických státních zástupců žádá zavedení opatření proti 3D tisku zbraní

3D tisk funkčních zbraní je téma, které už několik let plní odborná média i americkou politiku. Zatímco Barack Obama se rázně postavil proti možnosti tisku vlastních zbraní, Donald Trump jeho nařízení zrušil. Nyní se do věci vložila skupina dvanácti amerických státních zástupců, kteří žádají Trumpa, aby zákazy tisku zbraní opět zavedl.

Zbraně vytištěné na 3D tiskárnách jsou podle advokátů nebezpečné hned z několika důvodů – jsou plastové, a není je tedy možné odhalit detektorem kovů, nemají žádná sériová čísla, a neexistuje tedy jejich registr tak, jako je tomu v případě běžných zbraní. 3D tiskárny i tisk samotný se navíc stává díky pokračujícímu rozvoji levnější a cenově dostupnější.

Hlavním propagátorem 3D tisku funkčních zbraní je společnost Defcad. Právě ona byla první, kdo začal prodávat plány pro tisk funkčních pistolí. Podle právního výkladu administrativy Baracka Obamy porušovala svou činností společnost Defcad regionální i mezinárodní úmluvy o distribuci zbraní.

Tento výklad ale úřad současného prezidenta zamítl a povolil společnosti pokračovat v činnosti. Na konci března společnost Defcad oficiálně otevřela své stránky a nabízí za roční předplatné 50 dolarů přístup k 3 680 souborům, jež obsahují tiskařské plány na různé druhy zbraní. Další tisíce pak plánuje do databáze přidat.

Defcad se hájí tím, že předplatné si může koupit pouze občan USA, a nepodléhá tak mezinárodním úmluvám. Samotné soubory ale nejsou nijak chráněny před další distribucí, a mohou se tak velmi snadno dostat mimo území USA.

Zdroj: theverge.com