Skupina fanoušků vytvořila reálný světelný meč, má však své „ale“

Světelné meče jsou ikonickým symbolem světa Hvězdných válek a nenašel by se snad jediný jejich fanoušek, který by si nepředstavoval, jaké by to bylo držet v ruce tento mocný artefakt, vydávající charakteristický bzučivý zvuk. Světelné meče v době vzniku prvních Hvězdných válek (dnes označovaných jako Epizoda IV: Nová naděje) představovaly pro filmaře velký oříšek z hlediska trikového provedení.

Postavit si opravdový světelný meč je snem každého fanouška, bohužel je však jeho technologie natolik složitá, že se to zatím nikomu nepodařilo. Fanouškovská skupina The Hack Smith , zaměřující se na výrobu předmětů z fikčních světů je o krok dál před ostatními.

Od počátku roku pracovali na svém projektu, který nazvali protosaber (narážka na anglické lightsaber). Jeho ostří však není tvořeno soustředěným paprskem světelné energie, ale má wolframové jádro, které se zahřeje až na 1400 °C. Díky tomu červeně svítí a různé materiály (včetně mnoha kovů) je světelný meč schopný propalovat. Nečekejte však ladné seky, které znáte z filmové ságy.

Protože rozžhavený kov sám o sobě nevydává potřebné zvuky, je meč vybaven také malým zvukovým generátorem, který jeho činnost doprovází. Nevýhodou také je, že meč potřebuje pro svou činnost velké množství elektrické energie. Musí proto být neustále napojený na zdroj, jenž je složen z 12 článků s napětím 24 V s kapacitou 4 Ah. Topná cívka potřebuje proud 20 A. Nejedná se rozhodně o kapesní záležitost a i z videa je patrné, že meč je připojený k velké baterii. Do budoucna tvůrci slibují, že baterii vtěsnají do batůžku na záda, aby se s mečem mohl jeho majitel volně pohybovat.

Protosaber vypadá velice efektně a autoři videa zveřejnili plány na jeho stavbu. Než se však do ní pustíte, je třeba si uvědomit, že se nejedná o jednoduchou elektroniku, ale o práci s relativně vysokým proudem. Navíc sama teplota meče je velmi vysoká. Zkrátka protosaber může být nebezpečný, ale to se od zbraně, která připravila o život mnoho rytířů Jedi, dá očekávat. Nebo ne?

Zdroj: thehacksmith.ca