Zdroj: pxfuel.com

Skupina hackerů v Británii dává část peněz charitativním organizacím. Ty je odmítají

Britské úřady a bezpečností kruhy se v posledních týdnech potýkají s novým druhem kybernetických zločinů. Skupina Darkside využívá různé formy vydírání. Získané peníze pak (alespoň částečně) věnuje na charitativní účely. Své dary prezentuje na internetových foréch. V minulých dnech se pochlubila dvěma dary bitcoinů v hodnotě 10 000 liber dvěma charitativním organizacím. Jedna z nich už oznámila, že dar nepřijme.

Ač by se mohl zdát tento postup z morálního hlediska legitimní, ve skutečnosti to tak není. V příspěvku na blogu, kde Darkside prezentuje svoji aktivitu, tvrdí hackeři, že útočí pouze na velké ziskové společnosti. Využívají k tomu ransomware viry a berou si data jako rukojmí, za které vyžadují peníze. Svou činnost prezentují jako snahu o odstranění nerovností ve společnosti.

Společnosti, které se svými dary snažili hackeři podpořit, se zabývají podporou chudých v Jižní Americe, Karibiku a Africe. Bezpečnostní experti nyní debatují nad tím, jaké motivace k tomuto chování hackeři mají. Zda si hrají na novodobé Robiny Hoody, nebo se snaží zmírnit pocit vlastní viny. Svou činností mohu hackeři dostat do problémů i samotné organizace, kterým přispívají.

Hackerská skupina Darkside je na scéně relativně nová, ale analýza trhu s kryptoměnami potvrzuje, že aktivně vydírá prostředky od obětí. Charitativním organizacím daruje jen část svých výnosů, což potvrzuje, že se za bohulibou činností snaží pouze krýt. Svou činností uvrhli hackeři do možného právního problému také společnost The Giving Block portál, jež zprostředkovává dary v kryptoměnách charitativním organizacím.

Zdroj: bbc.com