Foto: Unsplash

Sledování hvězd je rok od roku obtížnější

Pokud rádi pozorujete noční hvězdnou oblohu, máme pro vás špatnou zprávu. Tým vědců totiž zjistil, že rok od roku je viditelnost hvězd kvůli narůstajícímu světelnému smogu slabší.

Výzkumníci v rámci projektu Globe at Night, který zaštiťuje NOIRLab, prozkoumali 51 351 pozorování pořízených po celém světě v letech 2011 až 2022. Zjistili, že viditelnost hvězd ze Země se rapidně snižuje, což je podle vědců způsobeno zvyšováním světelného znečištění v posledním desetiletí.

Podle analýzy se noční obloha v letech 2011 až 2022 každoročně zjasňovala o 9,6 %, což znamená, že pro mnoho hvězdářů některé slabší hvězdy zcela zmizely. „V oblasti s 250 viditelnými hvězdami se jejich počet za stejné období snížil na 100 viditelných hvězd,“ vysvětluje studie. Výzkum byl zveřejněn v časopise Science.

„Hlavním zjištěním je, že viditelnost hvězd klesá pozoruhodně rychle – rychleji, než jsme předpokládali například na základě satelitních dat a růstu populace,“ uvedl Christopher Kyba, výzkumný pracovník z Ruhr-Universität Bochum a Deutsches GeoForschungsZentrum Potsdam. Dosavadní snahy o kontrolu světelného smogu tedy selhávají.

Tým uvedl, že k nárůstu světelného znečištění mohl přispět rozmach světelných diod (LED). „LED diody totiž umožňují produkovat více světla při stejném množství energie,“ vysvětlil Kyba. Problémem je však podle něj zejména nadužívání LED, jejichž bílé světlo vyzařuje velké množství modrého světla, jež je pro jas oblohy nejproblematičtější. Problémem jsou v tomto ohledu také družice Elona Muska, které se pohybují na oběžné dráze.

Nicméně kromě toho, že světelné znečištění zabraňuje pozorování noční oblohy, má negativní dopady také na život na Zemi. Řada živočichů totiž využívá přirozené noční světlo (např. světlo Měsíce) k orientaci a podobně. Umělé světlo je pro ně matoucí a často smrtelné.

Pro snazší sledování druhů světla, které se podílí na vzniku světelného smogu, vytvořil Kybův tým speciální aplikaci. Ta pomáhá s klasifikací zdroje světla a je určena jak pro amatéry, tak i pro další zájemce. Aplikace Nightlights je zdarma a můžete si ji stáhnout zde.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.