Foto: se svolením Lightyear

Sluncem poháněný vůz od Lightyear umožní řidičům jezdit téměř zdarma, pořizovací cena je ovšem astronomická

Startup Lightyear, který se zabývá vývojem elektromobilů, tento týden debutoval se svým prvním vozidlem poháněným solární energií, elegantním sedanem Lightyear 0. Začít vyrábět se má koncem letošního roku. 

Vůz je v podstatě netradiční hybrid vybavený jak konvenční baterií pro elektromobily s kapacitou 60 kWh, tak solárními panely na střeše, kapotě a kufru. Solární panely na modelu Lightyear 0 se automaticky nabíjejí, kdykoli je vůz vystaven slunci – nezáleží na tom, zda je zaparkovaný, či v provozu.

Lightyear 0 není ani tak solárně soběstačný, jako spíše „solárně podporovaný“. Aby mohl vůz ujet delší vzdálenosti, musí sáhnout do své akumulátorové rezervy. Solární panely vozu mohou za slunečného počasí zajistit denní dojezd kolem 70 kilometrů, zatímco dojezd elektromobilu je kolem 540 kilometrů. Řidičům s výjimečně krátkým dojížděním nebo těm, kteří potřebují svůj vůz jen zřídka, by však Lightyear 0 mohl umožnit, aby jezdili v podstatě bezplatně. Společnost Lightyear tvrdí, že slunce může vozu Lightyear 0 zajistit roční dojezd v rozmezí mezi téměř 6 až 11 tisíci kilometry.  

Zní to sice lákavě, nicméně faktem zůstává, že majitelé Lightyear 0 budou muset jezdit podstatně delší dobu, aby se nákup vozidla jako úsporného opatření vyplatil. Cena Lightyear O je 250 000 eur (což činí téměř 6 200 000 českých korun) a společnost plánuje vyrobit pouze 946 kusů. Na cestě je však vozidlo za rozumnější cenu. Společnost Lightyear nedávno představila prototyp vozu na solární pohon za necelých 800 tisíc českých korun, který se má začít vyrábět do roku 2025.

Zdroj: engadget.com