Sluneční záření je nejrychleji rostoucím zdrojem globální energie

Sluneční záření bylo v loňském roce nejrychleji rostoucím zdrojem globální energie a předehnalo tak růst všech ostatních forem. Píše to ve své aktuální zprávě o situaci v oblasti obnovitelných zdrojů Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Nečekaný růst připisují odborníci nižším cenám, měnícím se postojem vlád k obnovitelným zdrojům energie a odklonu od tradičních zdrojů energie, jako je např. uhlí. Důležitou roli na tomto poli hrála v posledních letech Čína – na jejím území je nainstalována téměř polovina nových solárních panelů ve světě. Obnovitelné zdroje energie tvořily loni téměř dvě třetiny globální energetické kapacity – jejich celkový výkon činil 165 GW.

Mnoho expertů se domnívá, že přichází nová doba fotovoltaiky, přičemž předpokládají, že růst kapacity v tomto segmentu bude až do roku 2022 vyšší než kterýkoli jiný zdroj energie. Některé země prý v nejbližších letech čeká solární boom – např. kapacita obnovitelných zdrojů Indie se má do pěti let až zdvojnásobit a předběhnout i EU.

IEA však také upozorňuje, že navzdory povzbuzujícím číslům se na horizontu objevují nejistoty. Zmiňuje se např. o USA, kde prezident Donald Trump ještě před svým zvolením slíbil, že se v případě úspěchu vrátí k těžbě uhlí. Měl v plánu snížit nezaměstnanost v místech, kde došlo v minulosti k propouštění lidí v důsledku zavírání uhelných dolů. Země tak může podle zprávy brzy přijít o druhé místo nejrychleji rostoucího trhu s obnovitelnými zdroji. Přispět k tomu může i rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod, která zvažuje uvalit clo na dovoz čínských solárních panelů.

 

Zdroj: iea.org, endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.