Služba autonomního taxi společnosti Waymo brzy zahájí provoz

Společnost Waymo v současnosti pracuje na autonomní flotile taxíků, která má svou předlohu ve zkušebním programu právě probíhajícím v zemědělské oblasti blízko města Phoenix. Zásadním rozdílem je, že po uvedení do provozu nebude potřebovat chystaná služba řidiče.

Šéf společnosti John Krafcik potvrdil, že Waymo se chce v rámci svých prvních komerčních služeb soustředit na „autonomní službu v oblasti spolujízd“.  Podle něj má Waymo technologie a kapacity na to, aby alternativní taxislužbu uvedla v život během několika příštích měsíců. Zpočátku však budou mít taxíky pro všechny případy řidiče, který může při hrozící nehodě „zatáhnout za záchrannou brzdu“. Waymo také hodlá navýšit počet testovacích autonomních minidodávek Chrysler Pacifica, nyní brázdících okolí Arizony, ze 100 na 500.

Pokud by společnost skutečně dokázala během tak krátké doby službu úspěšně zprovoznit, předstihla by v tomto ohledu konkurenční Uber, který stále dolaďuje svůj „autonomní přístup“ ke komerčním nákladním vozům. Momentálně má menší počet autonomních vozidel na silnicích Filadelfie, ale pokrok brzdí otázky kolem bezpečnosti a také politické důvody. Jak známo, v oblasti bezpečnosti má Uber dlouholeté problémy a byl to i jeden z důvodů, proč mu nebyla prodloužena licence v Londýně.

Aby Waymo dokázalo, že v autonomních technologiích výrazně pokročilo, uspořádalo začátkem týdne ve svém soukromém areálu Castle akci, na níž předvedlo své autonomní minidodávky „naživo“. Společnost, od roku 2016 patřící pod hlavičku koncernu Alphabet, se v této souvislosti pochlubila, že její vozidla fungují v rámci 4. autonomního stupně, který již nepotřebuje za volantem řidiče pro případ nouze.

 

Zdroj: techcrunch.com, endgadget.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.