Smart chůvičky – Když nechcete další displej

Úvod

Chůvičky se v dnešní době staly nepostradatelnou součástí rodin s malými dětmi. Chůviček je na trhu spousta, většinou s externím displejem. Je ale opravdu potřeba pořizovat si další kus elektrotechniky s další obrazovkou, když jich je kolem nás tolik? V recenzi se zaměříme na chůvičky, ke kterým vám stačí mít pouze mobilní telefon a nemusí se nutně jednat o váš hlavní, který používáte každý den. Spousta domácností má někde v šuplíku zastrčený starší telefon, který můžete využít právě jako potřebný externí ovládací prvek.

Co trh nabízí

Chůviček, které nabízí ovládání pouze přes mobilní aplikaci bez přítomnosti externího displeje, není mnoho. My jsme pro vás vybrali ty, které touto vlastností disponují. Mezi ně se řadí chůvička REER Move pro Smartphone a IPhone od stejnojmenné firmy REER, NannyCam R3 Smart od značky TrueLife, Tesla Smart Camera Baby B200 nebo iGET HOMEGUARD HGWIP816.

Pořizovací ceny
REER Move TrueLife NannyCam 

R3 Smart

Tesla Smart Camera Baby B200 iGET HOMEGUARD HGWIP816
Od 2 795 Kč Od 1 648 Kč od 1 299 Kč od 812 Kč

Pořizovací ceny, jak můžete vidět, se pohybují v rozmezí několika stovek až do tisíců korun. V dnešní recenzi se zaměříme především na spolehlivost a podstatné funkce, kterými by měla disponovat každá chůvička. Věříme, že vám při rozhodování mezi chůvičkami tato recenze pomůže.

Spolehlivost přenosu obrazu a jeho kvalita

REER Move pro Smartphone a Iphone

K přístupu ke kameře REER se využívá aplikace REER IP BabyCam Move, o které si více řekneme později. Samotná kvalita videa je v aplikaci dostupná ve dvou rozlišeních, a to SD nebo HD. Kvalita obrazu HD je velmi dobrá. Obraz je čistý a ostrý, to samé platí v nočních hodinách, kdy kamera při nedostatku světla přepne na noční režim, při kterém využívá infračerveného záření k osvětlení místnosti. S přenosem obrazu je to už trochu horší. Záleží na rychlosti připojení k internetu, ale stávalo se nám, že přenos byl sekaný, setkávali jsme se s výpadky nebo se nám video vůbec nenačetlo i přes rychlé připojení k internetu. Pokud vše funguje správně, odezva se pohybuje mezi 1 – 2,5 vteřinami.

TrueLife NannyCam R3 Smart

Vlastní aplikaci TrueLife Smart využívá i TrueLife NannyCam R3. I tady lze vybírat mezi SD a HD kvalitou videa, obraz je také krásně čistý a ostrý. Jakmile padne noc, kamera se automaticky přepne do nočního režimu, kdy infračerveným přísvitem nasvítí bez problému i větší místnost. Obraz díky tomu zůstává výborný i ve tmě. Po třech měsících používání můžeme říct, že spolehlivost přenosu je mnohem lepší než u chůviček REER. Během testování jsme se dohromady setkali se dvěma výpadky, které byly způsobeny výpadkem WiFi kvůli údržbě u poskytovatele internetu. Můžeme tak říci, že za období čtvrt roku bylo připojení ke kameře 100 %. Občas se nám stalo, že video nebylo zcela plynulé, ale v drtivé většině případů za to mohl špatný signál nebo snížená rychlost připojení k internetu. Odezva je v rozmezí 1 – 2,5 vteřin.

Tesla Smart Camera Baby B200

Ani Tesla nezahálí a k ovládání chůvičky využívá vlastní aplikaci Tesla Smart. Rozlišení obrazu je naprosto dostačující, a to Full HD (1920 x 1080 px). Noční režim také samozřejmě nechybí , a tak máte zajištěnou dobrou kvalitu obrazu i v noci, kdy chůvička využívá infračerveného přísvitu až do 10 metrů. Je však nutno podotknout, že na oněch 10 metrů už toho mnoho vidět není a je lepší umístit chůvičku blíže k místu, které chcete vidět čistě a jasně. Kvalita videa je jako u předešlých chůviček velmi dobrá, spolehlivost připojení k chůvičce a celková odezva jakbysmet. Nemusíte se bát výpadků v průběhu přenosu nebo náhodného odpojování od sítě, což je u chůviček a celkově IP kamer velmi důležitým aspektem. Tak jako u TrueLife NannyCam R3 Smart jsme se s pár výpadky setkali, ale šlo o problém na straně dodavatele internetového připojení, nikoliv na straně produktu.

iGET Homeguard HGWIP816

Jako poslední chůvičku zde máme iGet Homeguard HGWIP816, která má taktéž Full HD rozlišení a k jejímu správnému fungování využijete aplikaci Homeguardone. Kvalita videa přes den je dobrá, v noci opět využívá nočního režimu za pomoci přísvitu infračerveným světlem. Výrobce sice deklaruje dosah přísvitu až do vzdálenosti 10 metrů, nicméně ze všech 4 zmíněných chůviček je kvalita nočního režimu nejhorší. Přišlo nám, že přísvit nemá takovou sílu jako ostatní chůvičky a chůvička musí být opravdu blízko k místu, které chcete zabírat. Kvalita a spolehlivost připojení je o něco lepší než u chůvičky REER, ale ne tak dobrá jako u TrueLife NannyCam R3. 

Všechny chůvičky disponují velmi dobrou kvalitou videa, ale u chůviček je (alespoň za nás) důležitější spolehlivost a kvalita připojení. Žádný rodič nechce řešit, proč se chůvička odpojuje, obraz vypadává nebo se vůbec nenačte. Pokud už k výpadku dojde, určitě je potřeba o této skutečnosti obdržet alespoň notifikaci, že je zařízení offline, abyste si nemysleli, že je vše pořádku, ale chůvička by přitom byla mimo provoz. Chůvička TrueLife, iGet Homeguard či Tesla vás na takový výpadek upozorní notifikací, chůvička REER nikoliv. Vzhledem ke spolehlivosti u nás vyhrávají chůvičky TrueLife NannyCam R3 Smart a Tesla Smart Camera Baby B200, které vás svou spolehlivostí připojení určitě nezklamou, a pokud by už k výpadku náhodou došlo, okamžitě se to dozvíte notifikací, že je zařízení nedostupné. Díky tomu nemusíte nonstop kontrolovat aplikaci, můžete si v pohodě vychutnat chvilku klidu a přitom se nemusíte bát, že by vám něco podstatného z dětského pokojíčku uniklo.

Funkce

REER Move TrueLife NannyCam R3 Smart Tesla Smart Camera Baby B200 Iget Homeguard HGWIP816
Kvalita videa 1080 p 1080 p 1080 p 1080 p
Neomezený dosah Ano Ano Ano Ano
Připojení  WiFi 2,4 GHz WiFi 2,4 GHz WiFi 2,4 GHz WiFi 2,4 GHz
Rozsah otáčení 330° 350° 355°
Rozsah náklonu 110° 45° 85°
Zorný úhel ? 100° 100° 105°
Ukolébavky Ano Ano Ano Ano
Noční vidění Ano (≤10m) Ano (≤10m) Ano (≤10m) Ano (≤10m)
Indikace teploty v místnosti Ne Ano Ano Ano
Indikace vlhkosti v místnosti Ne Ne Ano Ano
Obousměrná komunikace Ano Ano Ano Ano
Detekce pohybu Ano Ano Ano Ano
Sledování pohybu Ne Ano Ano Ne
Detekce zvuku Ano Ano Ano Ano
Více uživatelů Ano Ano Ano Ano
Zabezpečení Ano Ano Ano Ano
Aplikace v češtině Ne Ano Ano Ne
Nahrávání na SD kartu Ne Ano Ano Ano
Nahrávání foto / video Ano Ano Ano Ano
Cloudové úložiště Ne Ano Ano Ano
Napájení 230 V / baterie 230 V / powerbanka 230 V / powerbanka 230 V
Aplikace Android 5.0 a vyšší 6.0 a vyšší 6.0 a vyšší 5.0 a vyšší
Aplikace iOS iOS 10.0 a vyšší iOS 11.0 a vyšší iOS 11.0 a vyšší iOS 9.0 a vyšší

Vidí toho hodně

Kvalitu videa jsme již probrali, ale jak je to u zbylých funkcí? Rozsah zabíraného prostoru je u tří chůviček podobný. TrueLife, REER a Tesla dokáží zajistit v horizontální ose záběr 360°, ve vertikální ose je na tom nejlépe REER Move, která zvládá rozsah 110°, zatímco TrueLife NannyCam díky pozorovacímu úhlu 100° a náklonu až 45° zajišťuje 90° záběr, Tesla pak zvládá náklon 85°. Nejhůře je na tom iGet Homeguard, jelikož se jedná o statickou kameru, nemůžete s ní tak pohybovat jinak než manuálně, primárně je tak určena pro zabírání jednoho místa a disponuje zorným úhlem 105°.

Tam i zpět

Všechny chůvičky disponují obousměrnou komunikací, díky níž slyšíte nejen to, co se v místnosti děje, ale lze přes chůvičku i komunikovat. Můžete tak na dítě mluvit nebo se jej pokusit uklidnit i bez vaší fyzické přítomnosti. Kvalita reproduktorů je u všech chůviček poměrně dobrá, avšak nejlepší a nejčistší zvuk najdeme u TrueLife NannyCam R3 a Tesla Smart Camera Baby B200. Je čas jít spát? Všechny chůvičky umí přehrávat ukolébavky, ale vzhledem ke kvalitě reproduktorů bychom volili právě mezi TrueLife nebo Tesla. TrueLife NannyCam navíc umí napodobit i zvuk tlukoucího srdce, který může být, obzvláště pro ty nejmenší, uklidňující a vzbuzovat pocit bezpečí.

Pozor, něco se děje

Důležitým aspektem u chůviček je samozřejmě i oznámení o zaregistrování pohybu nebo zvuku. Chůvičky disponují funkcí detekce pohybu a zvuku, u kterých lze nastavovat citlivost, při které jsou schopny daný jev zaregistrovat a zaslat vám oznámení na mobilní telefon. Oznámení nemohou přijít bez zpoždění, každopádně u chůviček bychom si představovali maximálně 3 vteřiny od zaregistrování jevu. U chůvičky REER Move jsme oznámení obdrželi ve většině případů, pokud se zrovna neodpojila, se zpožděním 2 vteřin, někdy však až 8 vteřin.

TrueLife NannyCam R3 Smart ještě k detekci pohybu a zvuku a možnosti nastavení citlivosti nabízí i sledování pohybu, kdy se kamera automaticky otáčí za registrovaným pohybem díky technologii TrueLife SmartTrack®. Lze tak mít vše pod kontrolou, aniž byste museli s kamerou jakkoliv sami pohybovat. Oznámení chodí se zpožděním 1-3 vteřin bez výchylek. Můžete se spolehnout také na senzor teploty, díky kterému ji můžete nejen kontrolovat, ale také obdržíte upozornění na příliš nízkou či vysokou teplotu v místnosti. Hraniční teplotní stupně si můžete sami zvolit dle vašeho uvážení. 

Tesla Smart Camera Baby B200 vás také velmi spolehlivě upozorní, pokud zaznamená pohyb nebo zvuk a sledování pohybu nechybí ani zde. Co naopak nabídne navíc je kromě měření teploty v místnosti i vlhkost. Nemáte tak přehled nejen o teplotě, ale i o vlhkosti a můžete kontrolovat, jestli jsou v místnosti ideální podmínky pro dítě. Oznámení o teplotě, vlhkosti, pohybu nebo zvuku chodí v rámci vteřin a spolehlivě.

iGet Homeguard HGWIP816 vás jako všechny předešlé chůvičky také upozorní na pohyb, zvuk, nízkou nebo naopak vysokou teplotu a vlhkost. Sledování pohybu tu však není možné, jelikož se jedná o statickou kameru, se kterou nelze manipulovat jinak než fyzicky. Notifikace chodí také poměrně spolehlivě, nicméně chůvička TrueLife nebo Tesla jsou na tom opět nejlépe.

Více uživatelů

Důležitá je podle nás i možnost připojení více uživatelů k jedné chůvičce, aby alespoň oba rodiče mohli chůvičku ovládat ze svých mobilních zařízení. To by měli zvládat všechny probírané chůvičky, ale u REER Move se nám připojení více zařízení nezdařilo. U TrueLife NannyCam R3, Tesla Smart Camera Baby B200 nebo iGet Homeguard jsme připojili více mobilních zařízení bez větších problémů. U chůvičky iGet Homeguard může být pro někoho omezujícím aspektem, že dodávaná aplikace není v českém jazyce, zatímco u TrueLife a Tesla je aplikace přeložena do češtiny.

Nahraj teď, zkoukni potom

Pořizování videí u chůvičky REER Move se provádí přes samotnou aplikaci přímo do telefonu bez možnosti využití ukládat záznam na SD kartu. TrueLife NannyCam R3, Tesla Smart Camera Baby a iGet Homeguard nabízí nejen ukládání záznamu přímo do telefonu nebo na SD kartu, ze které můžete záznam v aplikaci přehrát, ale i na Cloud úložiště. Nejlevnější možnost ukládání na Cloud začíná na 4,99$ (105 Kč) s uložením záznamu za 14 dní. Nejlepší variantou však bude ukládání záznamu na paměťovou kartu. Maximální podporovaná velikost SD karty činí u všech 3 chůviček až 128 GB.

Ochrana vašeho soukromí

Důležitá je ochrana přenosu, která zabezpečuje, aby nikdo jiný kromě vás nemohl získat přístup k vaší chůvičce. Chůvička REER Move deklaruje zabezpečení šifrováním, které není nijak blíže specifikováno, probíhá v Německu. TrueLife NannyCam R3 a iGet Homeguard deklaruje zabezpečení přenosu dat pětivrstvou ochranou s technologií šifrování dat na úrovni AES, která je jedna z nejdůvěryhodnějších systémů na světě. Nemusíte se tak bát, že by někdo narušil vaše soukromí. Tesla Smart Camera Baby B200 nemá uvedeno, jaké zabezpečovací protokoly k zabezpečení dat využívá, ale předpokládáme, že budou na podobné úrovni jako konkurenční značky.

Závěr

Pokud chůvičky postavíme vedle sebe, může se na první pohled zdát, že se tolik neliší. Opak je však pravdou. Funkce mají všechny podobné, ale nejlépe nám z testování vyšla TrueLife NannyCam R3 Smart. Ta mimo výbornou kvalitu videa nabízí i vysokou spolehlivost v oblasti přenosu a stability připojení. Chůvička se samovolně neodpojuje, přenos nevypadává a vše spolehlivě funguje tak, jak bychom od chůvičky očekávali. Chůvičky REER Move nebo Tesla také nejsou špatné, ale v oblasti spolehlivosti vám nenabídnou takový luxus jako TrueLife. iGet Homeguard také není špatná chůvička, ale nemožnost ovládat kameru aplikací a být omezen jejím pevným umístěním jí oproti ostatním hodně ubírá. Pořizovací cena se to sice snaží kompenzovat, ale stejně bychom sáhli jinam. Chůvička od TrueLife zbylé válcuje nejen v poměru pořizovací ceny k nabízeným funkcím, ale především kvalitou, spolehlivostí, českou lokalizací a především perfektním klientským servisem.

Vítěz může být jen jeden a už asi tušíte. Jak jsme již zmínili, všechny chůvičky mají své pro i proti. Jak se tedy při výběru rozhodnout? Za nás je rozhodujícím faktorem zákaznický servis, který firmy nabízí. Zatímco na tři ze čtyř chůviček se vztahuje klasická 24 měsíční záruka, TrueLife přišel se servisem, kterému se nedá říci ne. V rámci nového programu Premium Guarantee totiž získáte po zakoupení a zaregistrování produktu od firmy TrueLife prodlouženou záruku na tři roky. Navíc pokud budete potřebovat chůvičku dát z jakéhokoliv důvodu k reklamaci, tak vám firma poskytne náhradní chůvičku po celou dobu servisu. 

V oblastech kvality, zpracování a funkcí takové markantní rozdíly nejsou, ale v dnešní době je velmi důležitá právě péče o klienty. Za nás se s tímto přístupem trefila firma TrueLife do černého a pokud bychom vám měli doporučit právě jednu chůvičku, byla by to TrueLife NannyCam R3 Smart, která vás dozajista nenechá na holičkách, a pokud by se náhodou přeci jen něco stalo, postará se o vás perfektní klientský servis.