Sociální sítě ve Velké Británii prý „špehují“ tajné služby
Některé britské agentury tajných služeb prý shromažďují data uživatelů ze sociálních sítí i údaje o jejich zdravotním stavu. Tyto i jiné skutečnosti se objevily v případu, který se projednává u soudu a za kterým stojí organizace Privacy International.
Organizace sdělila, že je znepokojena tím, že tyto soukromé údaje mohly sdílet zahraniční vlády nebo partneři z korporátní sféry. Znepokojující je podle ní i to, že orgán, který má dohlížet na ochranu soukromých dat v zemi, o sdílení citlivých údajů údajně nevěděl. Největší sociální síť Facebook se nechala v této souvislosti pro web bbc.com slyšet, že neumožňuje žádné vládě přístup k datům svých uživatelů.
Detaily se objevily ve zprávě Výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost, která – ač prý evidentně ve velkém zrevidovaná – konstatuje, že tzv. hromadné osobní složky dat (bulk personal datasets) obsahují od stovek tisíc až k milionům záznamů. Současný případ má na starosti soudní orgán Investigatory Powers Tribunal, jehož úkolem je zabývat se stížnostmi ohledně porušování soukromí ze strany státních úřadů.
Podle organizace je to poprvé, kdy na veřejnost proniklo, že dochází ke shromažďování tohoto typu údajů, i když zatím není jasné, jakým způsobem byly pořízeny. V minulosti se spekulovalo o existenci „zadních vrátek“ u některých sociálních sítí, což však Facebook ve svém vyjádření důrazně popřel. Podle společnosti nemá sociální síť žádná „zadní vrátka“ a vždy pečlivě zkoumá každou vládní žádost o přístup k uživatelským datům.
Pravděpodobně největším odhalením u soudu bylo to, že soukromí dodavatelé vlády mají administrátorský přístup k některým informacím, které tajné služby sbírají. Ohledně role těchto dodavatelů vznesl soud své obavy a mimo jiné konstatoval, že v platnosti nejsou žádné pojistky, které by zabránily možnému zneužití citlivých dat v systému třetí stranou.
Zdroj: bbc.com