Foto: se svolením Apple

Software visionOS bude pohánět AR náhlavní soupravu Vision Pro, co nabídne?

Na konferenci WWDC 2023 bylo ohlášeno, že náhlavní souprava pro smíšenou realitu Vision Pro od Applu poběží na systému visionOS. Tento operační systém s interním kódovým označením Oak je ve vývoji údajně již od roku 2017.

VisionOS sice vychází ze stávajících platforem MacOS a iPadOS, ale jedinečná povaha prostorových výpočtů vyžaduje nižší latenci, než by bylo třeba u mobilního nebo desktopového operačního systému. Nová náhlavní souprava nabídne 3D rozhraní se smíšenou realitou, které podle společnosti aplikacím pomůže dostat se za hranice displejů. To znamená, že namísto zobrazení v odděleném virtuálním prostředí se okna aplikací budou zdánlivě vznášet ve fyzickém prostoru před uživatelem, který je bude moci přesouvat či měnit jejich měřítko stejně jako na stolním počítači.

Virtuální obrazovku bude možné zvětšit až na neuvěřitelných 30 metrů a v rámci hovorů FaceTime uskutečněných pomocí nové náhlavní soupravy bude možné mluvčího zobrazit v životní velikosti přímo v místnosti, přičemž samozřejmostí bude prostorový zvuk. Zprávy odeslané v průběhu komunikace budou zobrazeny na straně displeje. Skutečnou osobu samozřejmě neuvidíte, ale půjde o digitální reprezentaci daného člověka vytvořenou pomocí nejpokročilejších technik strojového učení společnosti Apple. Tito avataři budou v reálném čase odrážet pohyby rukou a obličeje svého uživatele.

Systém navíc reaguje na přirozené světlo a stíny v místnosti a poskytuje uživateli realističtější odhad měřítka i vzdálenosti. Nová funkce Eyesight umí upravovat neprůhlednost reálného okolí, aby se zvýšila imerze, nicméně automaticky okolí zprůhlední v případě, že se přiblíží další osoba, takže se každý může podívat tomu druhému do očí, aniž by si musel sundávat náhlavní soupravu.

Uživatelé nebudou k používání Vision Pro potřebovat žádné ovladače ani další příslušenství snímající jejich pohyb, jelikož tato náhlavní souprava využívá téměř desítku kamer a senzorů, které sledují pohled a pohyby rukou a mění oči, hlas a prsty ve virtuální ukazovátka a klikátka. Bude možné procházet nabídky pouhým pohledem, vybírat položky poklepáním prsty a zadávat text mluveným slovem.

Aplikace Vision Pro se budou orientovat primárně na hraní her, konzumaci médií a komunikaci. Nabídnou klasické jablečné aplikace, jako jsou Zprávy, FaceTime či Apple Arcade. Apple navíc spolupracuje s řadou mediálních společností, aby do nového ekosystému Vision Pro začlenil jejich produkty a obsah. Patří mezi ně například i společnost Disney, která do náhlavní soupravy přinese obsah Disney+.

Vision Pro se má začít prodávat příští rok a jeho maloobchodní cena bude 3 499 dolarů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.