Sonda Cassini zahájí autodestrukci

Po 19 letech končí svou misi sonda Cassini vyslaná NASA, aby zkoumala planetu Saturn a její měsíce. Na oběžné dráze Saturnu strávila sonda více než deset let a její výzkum a měření přinesly řadu zajímavých faktů. Podařilo se jí například objevit slanou vodu, ukrytou pod povrchem měsíců Enceladus a Titan, její infračervený spektrometr zachytil existenci molekul propylenu a propanu, tedy organických látek. Sonda oběhla Saturn celkem 294x a poslala více než půl milionu snímků a 600 GB dat.

Na zítra je naplánované řízené zničení celé sondy. Ta vstoupí do atmosféry Saturnu, pošle poslední fotografie a data a zahájí autodestrukční manévr. Ten bude spočívat ve vypotřebování veškerého zbylého paliva a po té shoří v atmosféře. Tento krok naplánovala NASA s cílem zabránit kontaminaci prostředí měsíců Saturnu, které mohou skrývat život.

„Myslím, že na Cassini si budeme pomatovat, díky tomu, že nám pomohla uvědomit si, co to znamená žít ve sluneční soustavě.“ řekl o sondě Tim Barber, vedoucí technik pohonu.

Zdroj: cnet.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.