Sonda Curiosity objevila na Marsu dosud nejvyšší koncentraci metanu. Pátrá po jeho zdroji

Sonda NASA Curiosity, jež zkoumá povrch Marsu zřejmě učinila velmi zásadní objev. Ve středu minulý týden poslala na Zem údaje o tom, že detekovala v atmosféře rudé planety překvapivě vysokou koncentraci metanu.

Objev je top důležitý proto, že se jedná o organický plyn, který může být produkovaný živými organismy. Ten se navíc v důsledku slunečních paprsků a dalších vlivů během několika stovek let rozpadá. To znamená, že jeho zdroj musel být na planetě z astronomického hlediska opravdu nedávno. Jeho potenciálním zdrojem mohou být například mikroby žijící pod povrchem tzv. methanogeny. Tyto organismy dokáží žít bez kyslíků a metan produkují jako svůj vedlejší metabolický produkt.

Ashwin R. Vasavada, jeden z vedoucích vědeckých pracovníků řekl, že vzhledem k tomuto objevu byl okamžitě upraven plán činnosti roveru, aby mohla být okamžitě v místě výskytu metanu provedena série dalších pokusů.

Metan byl na Marsu objeven už v roce 2013 oproti tomuto objevu bylo nynější množství trojnásobné. Vědci pracují také s možností, že metan uniká z prostoru pod povrchem planety Mars. Mohl by pocházet z geotermálních reakcí a nemusel by být organického původu. To by znamenalo, že pod povrchem Marsu probíhá mnohem větší množství geologických dějů, než se doposud myslelo.

Vědci budou nové poznatky nyní analyzovat a pokusí se zjistit původní zdroj metanu. Je možné, že nový objev výrazně ovlivní plánovanou činnost roveru Curiosity.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.