Sonda InSight zaznamenala první „marsotřesení“

O Rudé planetě toho víme zase o trochu více. Některé geologické pochody bude mít zřejmě podobné jako Země, protože tento týden zachytila sonda InSight záchvěvy Marsu, jež by se daly přirovnat k zemětřesení (v případě Marsu tedy marsotřesení). První zachycený marsquake byl však příliš malý na to, aby odborníkům na Zemi prozradil něco více o struktuře naší nejbližší planety. I tak je fakt, že je Mars seismicky aktivní velmi důležitý a sonda InSight (stejně jako její následovnice) se může na další pozorování tohoto jevu lépe připravit.

Poslední události potvrdili vědeckou hypotézu, že Mars je skutečně aktivní. Ostatně měření otřesů a dalších seismických aktivit je hlavní náplní mise sondy InSight, která na Marsu přistála loni v listopadu. Ve své výbavě má mimo jiné také neuvěřitelně citlivý, kopulovitý seismometr vybudovaným francouzskou kosmickou agenturou CNES. Ten je tak citlivý, že musí být uzavřen ve vakuu.

Co přesně otřesy způsobilo se vědcům zatím zjistit nepodařilo. Přesto řada z nich mluví o nové kapitole ve zkoumání Marsu. Vědci předpokládají, že zdroje otřesů se od těch, kterých jsem svědky na Zemi liší. Posuny tektonických desek pod zemským povrchem pohání teplo. Mars je podle dosavadních zjištění mnohem chladnější. Právě chladnutí může způsobovat smršťování hornin a z toho pramenící změny ve struktuře planety, což by mohlo způsobovat marsotřesení.

V minulosti se podobnou událost podařilo zaznamenat také na Měsíci, během programu Apollo v šedesátých a sedmdesátých letech.

Zdroj: presse.cnes.fr/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.