Foto použito se svolením NASA

Sonda Mars Perseverance odebrala první vzorek horniny z Marsu

Mise roveru Mars Perseverance vstupuje do další fáze. Po přistání a mapování terénu přichází nyní období odebírání vzorků. První pokus o odebrání vzorku, který proběhl v létě, zhatila technická závada sondy (která jinak funguje bezchybně). Posléze bylo zjištěno, že hornina v místě odběru vzorku byla příliš sypká. Nyní NASA ohlásila, že druhý pokus byl úspěšný a vzorek horniny z Marsu má sonda pod kontrolou.

Vzorek má tvar a velikost tužky a jedná se o červeně zbarvenou horninu. Odvrtaný kus povrchu Marsu je uložen ve zkumavce a ochranném tubusu v útrobách sondy. Ke sběru došlo už 1. září, avšak NASA čekala na ověření toho, že tentokrát byl manévr úspěšný a teprve potom vydala o celé události oficiální prohlášení.

Sonda Perseverance nyní musí vzorek zpracovat, zapečetit a uložit někde na povrchu Marsu. Takto se to bude se vzorky několikrát opakovat. NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) následně vyšle na Mars speciální rover pro sběr těchto vzorků. Následně budou pomocí speciální rakety dopraveny na Zemi pro další zkoumání.

Problém zatím je, že rover, jenž se bude starat o sběr, ani raketa doposud nebyly postaveny, a dokonce není hotový ani jejich finální model. Zúčastněné agentury však plánují vypustit je na Mars v roce 2026 s tím, že přistání by mělo proběhnout v roce 2028. Vzorky by se pak mohly dostat na Zemi v roce 2032. Jméno sondy Vytrvalost dostává za těchto časových podmínek nové konotace.

Zdroj: engadget.com