Foto: Wikimedia Commons

Sonda NASA AIM se odmlčela po 15 letech zkoumání nejstarších mraků v zemské atmosféře

Po 15 letech ve vesmíru končí mise NASA AIM. Agentura NASA uvedla v krátkém příspěvku na svém blogu, že ukončuje provozní podporu sondy kvůli výpadku napájení baterií. NASA poprvé zaznamenala problémy s baterií sondy AIM v roce 2019, ale sonda i přes to stále odesílala na Zemi “značné množství dat”.

Nedávno však došlo k dalšímu razantnímu poklesu energie baterie a NASA uvádí, že sonda AIM přestala reagovat. Tým AIM bude sondu sledovat ještě dva týdny pro případ, že by se znovu restartovala, ale soudě podle tónu příspěvku NASA sondě moc šancí nedává.

NASA zahájila misi AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) v roce 2007 s cílem studovat noční svítící oblaka (noctilucent). Těm se někdy říká zkamenělá oblaka, protože mohou v horních vrstvách zemské atmosféry přetrvávat stovky let. Ze svého pozorovacího stanoviště 370 mil nad povrchem planety se sonda ukázala být pro vědce neocenitelnou – údaje shromážděné sondou AIM se objevily v 379 vědeckých studiích, včetně nedávné studie z roku 2018, která zjistila, že emise metanu způsobené klimatickými změnami způsobují častější tvorbu nočních svítících mraků.

To je relativně dobrý výsledek pro misi, u které NASA původně předpokládala, že bude fungovat jen dva roky. Zánik sondy AIM přichází krátce po vyřazení jiné dlouholeté sondy NASA. Na začátku roku totiž agentura vyřadila z provozu družici Earth Radiation Budget, která téměř čtyři desetiletí shromažďovala údaje o ozonu a atmosféře.

Zdroj: www.engadget.com