Foto použito se souhlasem agentury NASA

Sonda NASA Lucy má problém, solární panel nefunguje tak, jak by měl

Nepilotovaná kosmická sonda Lucy vypuštěná agenturou NASA hlásí závažné problémy. Na své cestě směrem k pásu asteroidů nedaleko Jupiteru se totiž objevily potíže s jedním ze dvou hlavních solárních panelů. Ten by se měl velmi výrazně podílet na napájení sondy elektrickou energií během její dvanáctileté mise.

NASA vypustila Lucy brzy ráno v sobotu 16. října jako součást užitečného zatížení rakety Atlas V startující z Floridy. První část mise  tedy vynesení družice do vesmíru a její vypuštění – proběhlo bez problémů. Sonda se dostala na ideální trajektorii, po níž by se měla v roce 2027 dostat na místo svého výzkumu.

Den po startu ale NASA oznámila, že jeden ze solárních panelů má problémy a nemusí být zcela zajištěný. Otázkou je, co tato formulace přesně znamená a jak problémy ovlivní budoucnost mise. To pravděpodobně neví ani samotná agentura NASA, jejíž pracovníci celou situaci analyzují. Dobrou zprávu je, že podle údajů, jež sonda posílá, vytváří energii oba solární panely, takže v současné situaci není problémem nijak ovlivněna.

Problém ale může nastat později, kdy se Lucy dostane dále od Slunce a bude nutné solární panely přesně nastavovat, a tím maximalizovat množství světla. Dostatek energie je přitom na její daleké cestě velmi zásadní. V současnosti krouže sonda kolem Země a nabírá energii, kterou pak využije pro další cestu.

Zdroj: nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.