Sonda New Horizons pořídila fotografie „vesmírného arašídu“ z okraje Sluneční soustavy

Sonda New Horizons operující na hranici Sluneční soustavy je stále aktivní a přináší lidstvu nové poznatky o vesmíru. Po té co odeslala nové fotografie planety Pluto, ji vědci vyslali na další misi – vyfotografovat objekt Ultima Thule v Kuiperově pásu, nacházející se ve vzdálenosti přibližně 6,5 miliardy kilometrů od planety Země.

K blízkému průletu kolem tohoto tělesa došlo 1. ledna letošního roku a snímky vznikly při průletové rychlosti 50 000 km/h. A sondě se podařilo za pomoci dvou kamer shromáždit přes 50 gigabitů dat. Fotky přinesly zajímavé odhalení o tvaru celého tělesa.

Z dřívějších poznatků se předpokládalo, že objekt Ultima Thule je vytvořen dvěma kulovitými částmi a přezdívalo se jí proto vesmírný sněhulák. Poznatky, které přinesla sonda New Horizons ale ukazují, že se rozhodně o koule nejedná a obě části jsou výrazně zplacatělé. Pro vědce je toto zjištění velmi zásadní, protože se jedná o první objekt podobného tvaru obíhající kolem Slunce, který lidstvo objevilo. Podobné objekty doposud vědci znali pouze jako součásti prstenců planety Saturn, ve volném prostoru je zatím nepozorovali.

Zajímavý je i vznik samotných fotografií. Těch NASA zveřejnila celkem 14 a vznikly složením více fotografií. Sonda Horizons se musela během fotografování potýkat s nedostatkem světla a dlouhé expoziční časy nemohla, vzhledem ke své rychlosti efektivně využít. Při skládání fotografií využili vědci unikátní metody založené na pozorování polohy hvězd v pozadí fotografie.

zdroj: nasa.gov