Sony přineslo další informace o nové generaci konzole PlayStation, víme jak se bude jmenovat a kdy vyjde

O nové generace konzole PlayStation toho víme od včerejšího večera zase něco víc. A tentokrát se nejedná o žádné spekulace, ale o stoprocentně ověřené informace, neboť je na svém blogu uvedla přímo společnost Sony, jež za značkou PlayStation stojí od jejího počátku. Zeptat se na informace související s novou konzolí měl možnost také redaktor serveru wired.com A co jsme se vlastně dozvěděli?

No je toho poměrně dost. Známe například jméno nové konzole – to bude nepřekvapivě PlayStation 5, Sony tak zůstává v klidných, konzervativních vodách jednoduchých pojmenování. Druhým důležitým faktem bylo datum vydání. To sice neznáme přesně, ale společnost Sony potvrdila, že začne prodávat novou konzoli v termínu, který umožní, aby ji hráči našli příští rok pod vánočním stromečkem.

Ovladač, který vtáhne do děje

Velká část příspěvku s novými fakty o PS5 byla věnovaná novému ovladači, který bude konzoli doprovázet. Ten podobně jako hardwarová výbava konzole, prošel oproti svému předchůdci celou řadou změn.

Největší novinkou, kterou Sony popisuje je haptická zpětná vazba triggerů. Díky ní bude dostávat hráč při hraní kromě vibrací ovladače další novou informaci a tou bude různý odpor ovládacích páček. To se projeví například ve střílečkách, kdy by každá zbraň měla být cítit jinak a to jak při míření tak při zpětném rázu. Nové technologie budou využívat také závodní hry, které jejím prostřednictvím poskytnou hráči informace o povrchu na kterém právě jede.

Své uplatnění jistě systém najde i v dalších hrách, dovedeme si například představit jak ovlivní Quick time eventy. Sony slibuje, že haptická zpětná vazba podpoří imerzi a lépe vtáhne hráče do světů jejich oblíbených her. V současnosti můžeme tuto technologii najít u konkurenční konzole Xbox z dílny Microsoftu, Sony se však bude snažit posunout ji o něco dále.

Dalšími drobnými novinkami k ovladači, jsou zprávy o tom, že malý reproduktor na ovladači zůstane zachovaný a pro nabíjení bude nový gamepad využívat port USB-C.

SSD disky a potvrzený ray tracing

Kromě představení funkce nového ovladače nám Sony věnovalo i některým hardwarovým detailům. To že bude nová konzole využívat disk SSD víme poměrně dlouho. Otázkou je, jak budou tyto disky velké i vzhledem k tomu, že nové hry pracují s čím dál tím větším objemem dat.

Nové konzoli by neměla chybět optická mechanika pro disky, jejichž kapacita by podle Sony měla být až 100 GB. Sony tak rozptýlila obavy nad tím, že by se snažila ovládnout trh s hrami tím, a to odstraněním mechaniky z nové konzole a hráči by tak měli možnost získávat nové hry pouze prostřednictvím oficiálního obchodu Sony.

Novinkou je také fakt, že některé hry bude možné kvůli úspoře místa instalovat modulárně. Hráči si tak budou moci vybrat, jestli chtějí mít k dispozici jen multiplayer nebo singleplayer, případně jednu z částí posléze odebrat a získat tak více volného místa.

Důležitou informací je také potvrzení hardwarové podpory technologie Ray tracing. V posledních měsících se spekulovalo o tom, jestli jej bude podporovat plně hardwarově nebo půjde jen o softwarovou simulaci. Sony potvrdilo, že technologie sledování paprsků bude podporována plně hardwarově.

Na závěr zbývá jen otázka, kdy nám novou várku informací přinese konkurenční Microsoft, který chystá novou generaci svého Xboxu. Pravděpodobně se nenechá zahanbit a novinky se dozvíme v dohledné době.

Zdroj: wired.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.