Zdroj: twitter.com

Současné nepokoje v Myanmaru vedly k zablokování Facebooku, demonstranti tak ztratili přístup k informacím

V reakci na rostoucí nepokoje v Myanmaru se tamní armáda rozhodla zablokovat Facebook a další sociální sítě. Každopádně právě Facebook je v Myanmaru nejpoužívanější sociální sítí. Podle Redditu byly zablokovány konkrétně také Messenger, Instagram a WhatsApp. K blokaci došlo prostřednictvím MPT, největšího myanmarského telekomunikačního operátora, který částečně vlastní stát. Odstávka zmíněných sociálních sítí má trvat až do půlnoci 7. února.

V oficiálním vyjádření představitelů vojenské junty, která tento krok nařídila, stojí, že Facebook přispívá k nestabilitě v zemi. Z více než 50 milionů lidí, kteří žijí v Myanmaru, je přitom zhruba 27 milionů uživateli Facebooku. Tato sociální síť je proto klíčovým místem, kde mohou sdílet informace a organizovat akce (např. demonstrace).

Mluvčí Facebooku apeloval na současnou situaci v Myanmaru takto: „Žádáme zodpovědné orgány v zemi o obnovení připojení, aby lidé v Myanmaru mohli komunikovat se svými rodinami a přáteli a získali přístup k důležitým informacím.“ Jde však spíše o symbolické vyjádření k celé situaci. Ráznější krok předvedlo vedení této sociální sítě v úterý, kdy zablokovalo facebookový účet spojený s televizní stanicí Myawaddy, která se pokoušela o propagaci armády a jejích činů. Facebook k tomuto kroku vedla snaha o zastavení šíření dezinformací.

K zablokování sociálních sítí se Myanmar rozhodl po týden trvajících nepokojích. V pondělí myanmarská armáda zadržela jednu z nejdůležitějších osobností země, Aun Schan Su Ťij, političku a generální tajemnici Národní ligy pro demokracii a vyhlásila výjimečný stav. Strana Su Ťij zvítězila v listopadových volbách, každopádně opoziční strana (která je úzce spjata s myanmarskou armádou) výsledky voleb odmítla a označila je za podvodné.

Situace v Myanmaru je vyhrocená a podle některých současný vývoj dokonce směřuje k vojenské diktatuře. A jak je vidět, úloha sociálních sítích vůbec není zanedbatelná.

Zdroj: engadget.com