Soud označil Muskův tweet o pedofilech za urážlivý, skutkovou podstatu pomluvy však nenaplňuje

Sociální sítě se v rukou některých lidí mohou stát mocným nástrojem a někdy i „zbraní hromadného ničení“, jejíž důsledek pocítí i sám autor příspěvku. A přesně do této kategorie lidí spadá Elon Musk, který provozuje jeden z nejnavštěvovanějších twitterových účtů na světě. Problematika některých jeho výroků je známá, a právě kvůli jednomu z tweetů stanul tento týden před soudem (a nebylo to poprvé).

Na žalující straně stál právní zástupce Vernon Unsworth, vedoucí člen týmu záchranářů, kteří se snažili vysvobodit skupinu chlapců, jež uvěznila voda v jeskyni na pobřeží. Musk se snažil do záchranných operací zapojit svou miniponorku, ovšem byl striktně odmítnut. Svou naštvanou reakci na odmítnutí zakončil Musk na Twitteru slovy „Sorry pedo guy, you really did ask for it.“

Unsworth na základě těchto slov obvinil Muska ze zločinu pomluvy, protože jej označil za pedofila. Soud, který o celé záležitosti v posledních dnech jednal, však dal za pravdě obviněné straně. Hlavním důvodem bylo, že Musk ve svém výroku nikoho konkrétního neoznačil, čtenáři tweetu tedy nemohli vědět, o kom přesně Musk mluví. Pomluva však musí být ze své podstaty cílená, a tudíž k ní nedošlo.

Soud uznal, že tweety byly nešťastně formulované a urážející, dodal však, že urážky nejsou přečinem, jenž by měl být řešen soudní cestou.

Musk nepřekvapivě s výrokem soudu souhlasil a dodal, že je rád, že se dočkal spravedlnosti. Žalující strana s verdiktem nesouhlasí. L. Lin Wood, právník, který Vernona Unswortha zastupuje, dodal, že v základu stála Muskova snaha zviditelnit se a udělat PR na tragédii, což je samo o sobě odsouzeníhodné.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.