Zdroj: pixabay.com

Soud rozhodl, že Apple nesmí zakázat aktualizace Unreal Enginu, Fortnite je stále nedostupný

Ve sporu společnosti Epic a Apple padlo první soudní rozhodnutí. Už dříve než v avizovaném termínu 28. 8. si díky němu mohou oddechnout všichni vývojáři používající ve svých aplikacích pro iOS Unreal Engine. Apple dle soudu nesmí zakázat přístup k vývojářským nástrojům a tím pádem nezůstanou hry a aplikace založené na tomto enginu bez podpory a do App Store budou moci přibývat nové.

Apple si vzal ve vzájemném sporu s Epicem Unreal Engine, tedy technologii, kterou licencuje právě studio Epic jako rukojmí. Tedy obrazně řečeno. Vyhrožoval totiž, že pokud se společnostem nepodaří najít společnou řeč, přijde Epic o přístup k vývojářským nástrojům.

Soud, který o celém případu rozhodoval, odůvodnil v případě Unreal Enginu svůj verdikt tím, že by vzájemný spor zasáhl i nezúčastněné vývojáře, kteří tuto licencovanou technologii používají. Zároveň však dodal, že Apple není povinen distribuovat na svých mobilních platformách Fortnite ani další hry a aplikace z dílny studia Epic. Obě strany mohou dle soudce svůj spor řešit, avšak nesmí zasáhnout ostatní společnosti.

Jedná se o první soudní rozhodnutí a můžeme očekávat že v následujících týdnech a měsících (a vzhledem ke složitosti sporu možná i letech) jich ještě uslyšíme celou řadu. Epic stále trvá na tom, že Apple zneužívá svůj monopol a tvrdí, že bojuje nejen za sebe, ale i za ostatní vývojáře. Apple naopak tvrdí, že služby, které skrz svůj obchod nabízí za téměř třetinový poplatek stojí.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.