Soud v Číně na popud Qualcommu nařídil zákaz prodeje téměř všech iPhonů

Qualcomm zaznamenal v patentové bitvě s Applem významný úspěch, ne však na domácí půdě, ale v Číně. Soud ve městě Fu-čou totiž na jeho popud předběžným opatřením zakázal v zemi prodej a import iPhonů od modelu 6S po loňský iPhone X. Podle Applu se zákaz týká jen iPhonů běžících na starším operačním systému.

Cupertinský gigant v prohlášení také uvedl, že „snaha Qualcommu zakázat prodej našich produktů je dalším zoufalým krokem společnosti, jejíž ilegální praktiky vyšetřují regulační orgány po celém světě“. Dodal, že všechny modely zůstávají v zemi dostupné a že se proti rozhodnutí soudu odvolal. Odvolací proces může podle odborníků na čínské právo trvat poměrně dlouho a případ může skončit až u Nejvyššího soudu v Pekingu.

Zákaz se podle Applu konkrétně dotýká operačního systému iOS 11, který pro iPhony a iPady vydal v minulém roce. iPhony prodávané dnes běží na iOSu 12, který společnost vypustila letos v září.

Předběžné opatření se konkrétně týká dvou patentů Qualcommu, které uživatelům umožňují měnit formát a vzhled fotografií a spravovat aplikace za použití dotykového displeje při jejich prohlížení a procházení.

Qualcomm v prohlášení sdělil, že „si hluboce váží vztahů se zákazníky“ a že se jen zřídkakdy uchyluje k soudům o pomoc, nicméně také „pevně věří v nutnost ochrany duševního vlastnictví“. Podle něj Apple z jeho patentů stále profituje a odmítá se bavit o finančních kompenzacích. Rozhodnutí čínského soudu je prý „dalším potvrzením síly obrovského patentového portfolia Qualcommu“.

Podle pozorovatelů případ přímo nesouvisí s politikou, nicméně se prý může stát součástí  širších americko-čínských obchodních sporů, v nichž hrají hlavní roli technologie a ochrana práv duševní vlastnictví.

 

Zdroj: reuters.com, cnbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.