Zdroj: oceaninfinity.com

Soukromá společnost plánuje do roku 2030 zmapovat dna oceánů v plném rozsahu, pomoci mají skupinky autonomních člunů

Může se to zdát neuvěřitelné, ale velká část povrchu planety Země stále není prozkoumaná. Podle údajů oceánografických společností nebylo 80 procent dna moří a oceánů prozkoumáno vůbec, nebo k průzkumu došlo bez užití moderních měřících metod. Vědci z celého světa se rozhodli tento nedostatek napravit a stanovili cíl: do roku 2030 prozkoumat veškeré oblasti dna oceánu.

Své síly spojili v projektu GEBCO 2030. Jedním z hlavních aktérů této snahy bude společnost Ocean Infinity, která staví flotilu autonomních plovoucích robotů, jež budou mít většinu mapování na starosti. Společnost Ocean Infinity byla založena relativně nedávno v roce 2016 a za dobu své krátké existence si stihla připsat řadu úspěchů včetně nalezení argentinské ponorky San Juan. Naopak se společnosti nepodařilo uspět při hledání části malajského Boeingu 370.

Společnost OI vždy sázela především na využití nejnovějších technologií a nejvyššího výpočetního výkonu. V současnosti je ve fázi obnovování a rozšiřování své flotily. Tu by nově mělo tvořit 11 robotů různých velikostí. Ten nejmenší bude mít 21 metrů a největší pak 37. Plavidla se budou schopná pohybovat ve skupinkách po třech nebo čtyřech, a to zcela bez posádky.

Kromě běžných měřících přístrojů budou do výbavy některých z nich spadat také hlubinní roboti schopní pracovat v hloubkách přesahujících 6 000 metrů. Kromě mapování dna budou mít lodě za úkol hledat potopené objekty, kontrolovat podmořské potrubí a kabeláž. Taky budou moci být robotické čluny používány k dopravě. Ty největší z nich mají nosnost asi 60 tun materiálu a mohly by pomáhat při dopravě ve složitých místech, jako je třeba Severní moře.

Zdroj: bbc.com