Soutěž Go Fly o koncept nejlepšího létajícího auta zná své finalisty

V loňském roce byla vyhlášena soutěž, jejíž účastníci měli za úkol vytvořit osobní létající prostředek. Na této výzvě spolupracovala i společnost Boeing, která slíbila konstruktérům vybraných zařízení odměnu dva miliony dolarů.

Mohlo se jednat o osobní dron, jetpack nebo létající motorku či auto, v tomto směru nebyla invence vývojářů omezena. Jedinými podmínkami byly bezpečnost, tichý provoz a kompaktnost. Po dopravní stránce bylo určeno, že výsledné zařízení musí dokázat dopravit pasažéra na vzdálenost minimálně 20 kilometrů bez doplňování paliva.

Tento týden byly vyhlášeny výsledky prvního kola a z celkově téměř 3 000 účastníků, kteří představili své koncepty. Bylo vybráno deset, kteří své zařízení skutečně postaví a předvedou. Vítězné týmy jsou z Lotyšska, Nizozemska, Japonska, Spojeného království, Tchaj-wanu a Spojených států.

Výsledné návrhy jsou velmi různorodé a využívají různé mechaniky. Jednou ze základních soutěžních podmínek byl mimo jiné kolmý start stroje, takže často byly využívané sklopné rotory, které dokáží stroj vynést a pak pohánět horizontálním směrem, našly se však i varianty se dvěma rotory nebo tryskou. Žádné zařízení typu jetpack (létající oblek) se mezi finálovými účastníky neobjevilo.

Spíše se ukazuje, že v relativně blízké budoucnosti se lidstvo dočká rozvoje kategorie VTOL, tedy malý osobních letadel s vertikálním vzletem a přistáním. Na jejich vývoji pracuje kromě Boeingu také například Airbus nebo Uber.

Význam GoFly je především v inspiraci a „networkingu“ lidí a malých společností, které se podobnou problematikou zabývají. „Přínos soutěže GoFly vidím v tom, že jsme byli schopni sjednotit špičkové inženýry z celého světa kolem jednoho společného cílového týmu,“ říká Gwen Lighter, generální ředitel a spoluzakladatel soutěže.

Zdroj: goflyprize.com