Space X musí vypnout kamery na své raketě, nemá autorská práva k zobrazení Země

Dnešní plánovaný rutinní start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX provázejí neobvyklé okolnosti. Ne že by raketa, která vynese několik družic na oběžnou dráhu, měla technické potíže, problém nastal v autorských právech na záběry z vesmíru, respektive na záběry se Zeměkoulí jako pozadím. SpaceX krátce před startem oznámila, že po dosažení oběžné dráhy, přeruší přímý přenos.

A co se vlastně děje? Práva na snímání Země má totiž, podle 26 let starého zákona Národní agentura pro výzkum atmosféry a oceánů (NOAA), která se zabývá mimo jiné klimatickými změnami. SpaceX tak potřebovala od této agentury licence na své kamery. O ty však požádala teprve čtyři dny před startem rakety a celou záležitost se tak nepovedlo dotáhnout do konce.

Za vzniklou situaci SpaceX „vděčí“ svým předchozím úspěchům. Agentura NOAA totiž svá práva neuplatňovala, až do fenomenálního úspěchu přímého přenosu startu Falconu Heavy a především následných ikonických záběrů Starmana v červené Tesle, kterak letí nad planetou Zemí. Ani jedna ze společností to přímo nepřizná, avšak při bližším průzkumu sledu událostí, se to jeví jako velmi pravděpodobné.

Podle právníků je možné, že vznikne nejasná situace. Agentura NASA je totiž z podobných pravidel vyňata. SpaceX tak nebude zřejmě muset při letech pro ni žádat o speciální licence. Při komerčních letech pro jiné subjekty však ano. Stejně tak konkurenční společnost United Launch Alliance a další.

Zákon z roku 1992 byl původně přijatý kvůli komerčním družicím, které se v té době začaly dostávat na oběžnou dráhu Země. Jedním z důvodů byla i obava o vojenskou bezpečnost, aby případné soukromé družice nemohly sledovat pohyby vojenských jednotek a informace o nich komerčně prodávat.

Space X se bude nyní zřejmě snažit o změnu legislativy, tak aby dokázala své přenosy právně legitimizovat bez nutnosti vyjednávání při každém dalším letu.

Zdroj: theverge.com