Foto: Wikimedia

SpaceX bude vynášet americké špionážní satelity na oběžnou dráhu

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska bude pravděpodobně již brzy zajišťovat některé z nejprioritnějších satelitních misí americké vlády. Agentura Bloomberg uvedla, že vesmírné síly udělily společnosti SpaceX certifikát k vynášení přísně tajných špionážních satelitů pomocí raket Falcon Heavy, které lze používat opakovaně.

Tento krok znamená i možná další využití společnosti SpaceX v rámci většího množství prestižních vládních misí, výhodný je ale také pro samotnou vládu, neboť znamená úsporu peněz díky snížení nákladů na dopravu těchto satelitů na oběžnou dráhu. Walter Lauderdale, šéf velitelství Falconu pro vesmírné systémy, pro příklad uvedl, že již bylo ušetřeno více než 64 milionů dolarů díky používání raket Falcon 9.

Vesmírné síly vydaly certifikaci již v červnu, nicméně na schválení se čekalo až do nynějška. SpaceX může na palubě raket Falcon 9 vynášet špionážní satelity, každopádně ne vždy mají tyto rakety potřebný výkon (potíž je zejména u těžšího nákladu). První start Falconu Heavy se satelity na palubě se očekává zhruba mezi říjnem a prosincem letošního roku. V tomto případě SpaceX na oběžnou dráhu vynese družici National Reconnaissance Office.

Pravdou je, že využíti SpaceX by mohlo představovat významnou (i když dočasnou) ránu pro konkurenční výrobce raket. Společný podnik Boeingu a Lockheed-Martin United Launch Alliance stále neobdržel podobné schválení pro verzi své rakety Vulcan využívající motory Blue Origin. Představitelé letectva stále přezkoumávají přístup k 39 startům v oblasti národní bezpečnosti, které jsou naplánovány na fiskální roky 2025 až 2027. Přestože SpaceX nemá zaručeno, že získá zakázky, které by jinak získala ULA, její dřívější certifikace by ale mohla ovlivnit případná rozhodnutí.

Zdroj: engadget.com