SpaceX plánuje vyrábět své obří rakety v losangeleském přístavu

Společnost Elona Muska SpaceX bude vyrábět své nové masivní rakety BFR s největší pravděpodobností v přístavní části města Los Angeles Port of Los Angeles. Oznámil to starosta města Eric Garcetti s tím, že konečnou smlouvu o pronájmu musí schválit příslušná městská komise, která zasedá dnes.

Nová raketa je součástí ambiciózních plánů společnosti poslat v blízké budoucnosti na Mars lidskou posádku. Konkrétně chce Space X dostat lidstvo na rudou planetu již v roce 2024. Zde by měli lidé podle Muskových představ založit první ekonomicky a ekologicky soběstačné kolonie.

Design rakety nové generace, která má postupně nahradit současné rakety Falcon 9, Falcon Heavy a Dragon, představil Musk loni koncem září. BFR je zkratkou pro Big Falcon Rocket (ve SpaceX ji údajně překřtili na Big Fucking Rocket) a svému jménu zcela jistě dostojí. Měří totiž 106 metrů, což je o 36 m více než zmíněná raketa Falcon 9, její průměr je 9 m a má uvézt náklad o hmotnosti až 150 tun. Hlavní výhodou BFR je plná znovupoužitelnost, což má společnosti dramaticky snížit náklady při každém launchi. (Rakety Falcon je také možné „recyklovat“, nemají však takovou životnost jako BFR.)

Raketa by mohla teoreticky sloužit i jako pozemský dopravní prostředek – podle společnosti by BFR dokázala přepravit cestující kamkoli na Zemi za necelou hodinu. Např. let z Los Angeles do New Yorku na východním pobřeží by tak mohl trvat pouze necelou půl hodinu.

Musk podle neoficiálních zpráv chce, aby byla raketa připravena na krátké testovací vesmírné lety (typu „tam a hned zpátky“) v průběhu příštího roku.

 

Zdroj: pcmag.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.