Zdroj: upload.wikimedia.org

SpaceX pomůže NASA se zásobováním programu Artemis

Ačkoliv vesmírná agentura NASA plánuje v brzké době obnovit svůj vlastní letový provoz, hodlá i nadále rozšiřovat svoji spolupráci se soukromými vesmírnými společnostmi. Nejintenzivněji se zatím vyvíjí spolupráce se společností SpaceX, která je v pokroku mnohem dále než ostatní, a na vzájemnou podporu bude NASA spoléhat i v dalších letech.

Důvěru NASA ve služby SpaceX dokládá i nová smlouva, podle níž bude soukromá společnost zapojená do programu Artemis, přesněji řečeno by rakety Falcon (a jejich případní následníci) měly zajistit část zásobování stanice Gateway, která bude umístěna na oběžné dráze Měsíce a bude sloužit jako základna pro další budování struktur na povrchu přírodní družice Země.

Jedním z důvodů, proč NASA partnerství se SpaceX zvolila, je spolehlivost a technická vyspělost, jakou společnost SpaceX prokázala při zásobování Mezinárodní vesmírné stanice ISS, kterou provozuje už téměř deset let a stále ji rozvíjí. Naposledy byl uveden do provozu automatický dokovací systém, který umožní propojení vesmírné stanice a rakety bez nutnosti lidské asistence. A právě zkušenosti, které SpaceX s ISS má, by mohly být platné i u Gateway.

SpaceX navíc v současnosti pracuje na nové generaci nákladních kabin zvaných DragonXL, které jsou kompatibilní se systémem Falcon Heavy a měly by dokázat dopravit na oběžnou dráhu Měsíce až pět tun materiálu.

Doprava by měla probíhat obousměrně, takže by se kabiny Dragon XL vracely zpět se vzorky, výsledky testů a dalším materiálem. Při každém letu by strávila kabina ve vesmíru půl roku až rok. Spolupráce se SpaceX představuje pro NASA spolehlivou a cenově dostupnou možnost dopravy velkého množství nákladu na oběžnou dráhu Měsíce a zpět.

Zdroj: theverge.com