Foto: Unsplash

SpaceX poprvé v historii vypustí navigační satelity ESA

Společnost SpaceX uzavřela dohodu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) o vynesení čtyř evropských navigačních družic Galileo na oběžnou dráhu pomocí své rakety Falcon 9. Bude to poprvé, co společnost Elona Muska vynese na oběžnou dráhu evropské satelity nesoucí utajovaná zařízení.

Původním plánem ESA bylo vynést satelity Galileo pomocí své domácí rakety Ariane 6, ta však již zaznamenala několik zpoždění a její první start se očekává nejdříve v roce 2024. Podle ředitele ESA pro navigaci Javiera Benedicta dohoda ještě podléhá konečnému schválení Komisí EU a členskými státy.

Podle podmínek dohody by společnost SpaceX vypouštěla družice z území USA. Bylo by to poprvé, kdy by zařízení Galileo bylo vyneseno na oběžnou dráhu mimo evropské území, pokud nepočítáme první testovací verze vypuštěné z Kazachstánu. Všechny ostatní družice Galileo startovaly z Guyanského vesmírného střediska v Kourou ve Francouzské Guyaně, nejprve pomocí raket Sojuz a později pomocí systému Ariane 5.

Zpráva o dohodě není velkým překvapením, protože letos v létě se objevila zpráva, že Evropa usiluje o uzavření dohody se společnostmi SpaceX a United Launch Alliance právě o občasném vynášení satelitů Galileo. Další alternativou měly být rakety Sojuz ruské výroby, ale to nakonec nebylo možné kvůli sankcím EU vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Společnost SpaceX v červenci vynesla evropský teleskop Euclid a v blízké budoucnosti má vynést dvě další kosmické sondy EU. V současné době ESA plánuje pouze čtyři starty systému Galileo s pomocí Falconu 9. Sám Musk má s EU napjaté vztahy – nedávno ho jeden z vrcholných představitelů Evropské unie varoval před šířením dezinformací na jeho platformě X ohledně války mezi Izraelem a Hamásem.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.