Zdroj: commons.wikimedia.org

SpaceX porušila během prosincového testu lodi Starship licenci udělenou FAA

Mělo jít o další úspěch, kterého se společnosti SpaceX podaří dosáhnout. Prosincový testovací start rakety Starship ale bohužel skončil nezdarem. Během přistávacího manévru došlo totiž k explozi, při které naštěstí nebyl nikdo zraněn. Zdá se, že tento test přinesl SpaceX problémy i na jiné než konstrukční frontě.

Více než měsíc po nepodařeném testu se totiž na veřejnost dostaly informace o tom, že během startu a jeho přípravy porušila společnost SpaceX několik bodů licence, kterou měla od FAA (Federální úřad bezpečnosti letectví). Zdá se tedy, že testovací start, který Elon Musk označil za první krok cesty na Mars, byl z hlediska bezpečnostních pravidel uspěchaný.

Informace o porušení dohody pochází od dvou nezávislých zdrojů přímo z FAA. Vedení úřadu odmítlo záležitost komentovat a není tedy jasné, které části letu se porušení dohody týkalo. V oficiálním vyjádření FAA dodává, že se společností SpaceX bude spolupracovat i nadále a je možné, že v budoucnu dojde k dílčím úpravám licence. FAA zdůrazňuje, že chápe potřebu rychlého rozvoje a inovačního růstu, nikdy jim však nedá přednost před dodržením bezpečnosti.

Podle Muska je struktura FAA, respektive divize, která se věnuje bezpečnosti vesmírných letů, zastaralá. Dle jeho slov se kvůli velkému množství regulací a velmi omezenému počtu startů nemá lidstvo šanci dostat na Mars.

Porušení licence a následné reakce zúčastněných prokazují napětí mezi největší soukromou vesmírnou společností SpaceX a FAA, o kterém se již dlouho mluví.

Zdroj: theverge.com