Foto: se svolením SpaceX

SpaceX připravuje stovky špionážních satelitů pro americkou vládu

Podle zprávy agentury Reuters společnost SpaceX získala od Národního úřadu pro průzkum (NRO) ministerstva obrany zakázku na vybudování sítě stovek nízkoorbitálních špionážních družic schopných pracovat jako roj a sledovat pozemní cíle. Tato zpráva navazuje na dřívější tvrzení deníku The Wall Street Journal, které odhalilo, že společnost SpaceX podepsala v roce 2021 s nejmenovanou agenturou smlouvu v hodnotě 1,8 miliardy dolarů.

Tato síť nazvaná Starshield by údajně byla schopna nepřetržitě shromažďovat snímky celé Země pro americké zpravodajské služby, a to pomocí kombinace velkých zobrazovacích družic pro sběr dat a přenosových družic pro přenos informací. Podle jednoho ze zdrojů, který hovořil s agenturou Reuters, má tato síť potenciál zařídit, aby se nikdo nemohl ukrýt. SpaceX ani NRO přímo nepotvrdily zapojení společnosti do projektu, ale mluvčí NRO agentuře Reuters sdělil, že „národní průzkumný úřad vyvíjí nejschopnější, nejrozmanitější a nejodolnější vesmírný zpravodajský, sledovací a průzkumný systém, jaký kdy svět spatřil“.

Loni na podzim bylo oznámeno, že společnost SpaceX získala od vesmírných sil kontrakt v hodnotě 70 milionů dolarů na poskytování satelitní komunikace v rámci programu Starshield. Jedná se o odlišný subjekt od konstelace Starlink společnosti SpaceX, alespoň podle Elona Muska, který uvedl, že Starlink je civilní sítí, zatímco Starshield má být využíván pro vládní a národní bezpečnostní účely.

Zdroj: engadget.com