SpaceX říká, že by mohla spustit svůj vysokorychlostní internet Starlink už příští rok

Společnost SpaceX má se svým projektem Starlink odvážné plány. Podle nejnovějšího oficiálního vyjádření, by se totiž mohli první zákazníci připojit k družicovému internetu už v polovině příštího roku. K tomu potřebuje Starlink uskutečnit šest až osm startů svých raket přičemž při jednom z nich může vypustit 60 satelitů na jednou. Tyto plány oznámil prezident SpaceX Gwynne Shotwell během rokování u kulatého stolu ve Washingtonu DC.

Celý projekt Starlink by v jeho finální fázi mělo tvořit několik tisíc satelitů, které budou obíhat ve dvou úrovních relativně nízkých oběžných drah. Mezi sebou, a především pod sebe by pak měly šířit signál vysokorychlostního internetu, který by tak měl pokrýt celý svět. V současnosti má Starlink licenci na vypuštění a provoz 12 000 satelitů. Minulý týden potom požádala o další licenci na 30 000 satelitů. To znamená, že Starlink by zajišťovalo přibližně 42 000 družic.

Podle vyjádření vedení společnosti Starlink je v současnosti poptávka po spolehlivém a rychlém internetovém připojení po celém světě, ne všude je možné jej poskytnout za dostupné peníze a právě to by měl projekt Starlink změnit. Zatím však nevíme, jak by připojení k družicovému signálu vypadalo ani to kolik by mělo stát.

SpaceX zatím vypustila na oběžnou dráhu první emisi se 60 satelity. Tři z nich se porouchaly a SpaceX je odstranila, aby nepřekážely ostatním. Právě schopnost postarat se o nefunkční satelity, které by se mohly stát v rámci oběžné dráhy nebezpečné svému okolí byla jednou z podmínek za níž se mohla společnost SpaceX do projektu Starlink pustit.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.