Foto: se svolením SpaceX

SpaceX se chce připojit k žalované straně kvůli ekologickým dopadům startu lodě Starship

Přestože společnost SpaceX v dubnu dokončila první plně integrovaný letový test své lodi Starship, nebyla tato akce zcela úspěšná. Společnost vyhodila kosmickou loď do povětří na startovací rampě kvůli selhání separace, což způsobilo rozmetání trosek po stovkách hektarů půdy, na kterých se nacházela cenná přírodní místa. Na území státního parku také vznikl požár o rozloze 3,5 hektaru. V reakci na to podaly neziskové skupiny zabývající se ochranou životního prostředí žalobu na Federální úřad pro letectví (FAA) a obvinily jej z toho, že neposoudil dopad programu Starship na životní prostředí v okolí texaského místa startu SpaceX v Boca Chica. Nyní společnost SpaceX podala k soudu návrh, v němž žádá, aby jí bylo umožněno připojit se k případu jako žalovaná strana.

Neziskové skupiny žalující FAA tvrdily, že agentura porušila Národní zákon o politice životního prostředí, když povolila společnosti SpaceX start jejího supertěžkého dopravního prostředku, aniž by provedla posouzení vlivu na životní prostředí (EIS, tj. environmental impact statement, pozn. red.). FAA sice provedl environmentální přezkum místa startu společnosti SpaceX a požádal o provedení více než 75 změn, neprosadil ale posouzení EIS, což je mnohem náročnější a hloubkový proces, který může trvat roky.

Žalobci požadují, aby společnosti SpaceX bylo odebráno povolení startu a aby FAA prosadil posouzení EIS. SpaceX uvedla, že „další udělování licencí, by  Starship a program Super Heavy výrazně zpozdilo,” což by mohlo poškodit i „podstatné národní zájmy.” SpaceX má smlouvy s NASA a armádou a očekává se, že Starship dopraví Američany na Měsíc.

Během víkendového chatu na Twitteru, který byl určen pouze pro předplatitele, šéf společnosti Elon Musk údajně řekl ohledně výbuchu: „Podle našeho nejlepšího vědomí nedošlo k žádnému významnému poškození životního prostředí, o kterém bychom věděli.” 

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.