Foto: se svolením SpaceX

SpaceX se již v březnu pokusí o orbitální test lodi Starship

Podle Elona Muska by se společnost SpaceX již brzy mohla pokusit uskutečnit dlouho očekávaný zkušební orbitální let lodi Starship. Musk na Twitteru v odpovědi na otázku jednoho ze svých sledujících uvedl, že SpaceX se o tento let pokusí v březnu, tedy zhruba za měsíc. „Pokud zbývající testy dopadnou dobře, pokusíme se o start lodi Starship příští měsíc,“ napsal Musk.

V průběhu minulého roku bylo datum zkušebního letu lodi Starship na oběžnou dráhu neznámé. Příčinou byly obtížné přípravy, které neumožňovaly stanovit pevné datum. Nicméně na začátku letošního roku už je situace jiná, a existuje proto velká pravděpodobnost, že se vzletu konečně dočkáme. V lednu totiž Starship úspěšně dokončil svůj vůbec první test s hromaděním paliva. Při této zkoušce společnost SpaceX naložila oba stupně rakety více než 10 miliony kilogramů kapalného kyslíku a metanu. Společnost si také vyzkoušela některé postupy odpočítávání, které by proběhly v den startu.

Mezi testy, které musí SpaceX ještě provést, je nejdůležitější statický zážeh všech 33 motorů Raptor stupně Super Heavy. Doposud společnost nikdy nezapálila více než 14 motorů najednou. Nicméně právě zážeh všech motorů je důležitou podmínkou, aby SpaceX získala od Federálního úřadu pro letectví povolení k orbitálnímu zkušebnímu letu.

Koncem ledna se objevily náznaky, že se SpaceX chystá provést statický zkušební zážeh již v prvním únorovém týdnu. To se ale nestalo. Muskův komentář však naznačuje, že se SpaceX o test v dohledné době pokusí.

Zdroj: engadget.com