Foto: Starlink.com

SpaceX připravuje test propojení Starlinku s mobily

Minulý rok v létě Elon Musk a generální ředitel společnosti T-Mobile Mike Sievert oznámili společnou iniciativu „Coverage Above and Beyond,“ jejímž cílem bylo zajistit kompatibilitu satelitního pokrytí Starlink se zařízeními T-Mobile. Nyní se společnost SpaceX chystá zahájit první testování této nové služby propojení satelitů Starlink s mobilními telefony.

Během panelu na konferenci Satellite Conference and Exhibition 2023 viceprezident komerčního prodeje Starlink Jonathan Hofeller uvedl, že společnost má v plánu začít testovat svou službu satelit-to-cell v letošním roce. „Hodně se naučíme tím, že budeme konat a nejen přehnaně analyzovat. Vyrazíme ven a budeme spolupracovat s telekomunikačními společnostmi.“

Hofeller konkrétně neřekl, se kterou telekomunikační společností SpaceX spolupracuje, ale časový harmonogram rozhodně odpovídá Muskově původnímu plánu, který zahrnoval partnerství s T-Mobilem. Musk v srpnu slíbil, že Starlink V2 odstartuje v roce 2023 a bude přenášet přímo do mobilních telefonů, čímž se odstraní mrtvé zóny bez signálu po celém světě. T-Mobile tehdy uvedl, že služba poskytne operátorovi téměř kompletní pokrytí většiny území Spojených států, přičemž konkrétně vyzdvihl oblasti, kde je notoricky obtížné najít signál: národní parky, vysoké hory, pouště a další odlehlá místa.

V každém případě se během konference zdálo, že panel vidí budoucnost technologie satelitního přenosu optimisticky. Generální ředitel společnosti Lynk Global Charles Miller uvedl, že propojení mobilních telefonů se satelity má potenciál stát se největší kategorií v oblasti satelitů.

Zdroj: www.engadget.com