Foto: Unsplash

SpaceX údajně propustila zaměstnance, kteří v otevřeném dopise kritizovali Elona Muska

Společnost SpaceX údajně propustila zaměstnance, kteří se podíleli na tvorbě a distribuci otevřeného dopisu kritizujícího ředitele společnosti Elona Muska, informoval deník The New York Times. Dopis, který byl poprvé zveřejněn včera, označil Muskovo chování na sociálních sítích za “častý zdroj rozpaků a rozptýlení” a žádal společnost SpaceX, aby Muskovo jednání odsoudila. Podle tří nejmenovaných zaměstnanců společnost SpaceX některé z tvůrců dopisu propustila. Není však jasné o kolik zaměstnanců se jedná.

Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwellová  potvrdila, že “[SpaceX] propustila několik zaměstnanců”, kteří se na dopise podíleli. Uvedla, že “dopis, výzvy a celá aféra způsobily, že se zaměstnanci cítili nepříjemně, byli zastrašováni, šikanováni a naštvaní.” Dodala, že ve společnosti mají “příliš mnoho důležité práce” a že nepotřebují “takovýto přehnaný aktivismus.”

Otevřený dopis odkazoval především na Muskovo nedávné obvinění ze sexuálního obtěžování, které vedlo k mimosoudnímu vyrovnání ve výši 250 000 dolarů.  Musk uvedl, že obvinění jsou “naprosto nepravdivá.” SpaceX se Muska zastala, přičemž Shotwellová uvedla, že je osobně přesvědčena, že je Musk nevinný.

Zaměstnanci si v dopise také stěžovali, že je zneklidňuje způsob, jakým Musk používá Twitter. V únoru zahájila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřování Muska kvůli podezření z možného obchodování na základě neveřejných informací (insider trading) a soud nakonec rozhodl, že právníci společnosti Tesla musí nadále schvalovat všechny Muskovy tweety. Nicméně Musk se začátkem tohoto týdne proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Zdroj: www.engadget.com