SpaceX úspěšně otestovalo novou generací raketových motorů Raptor

Společnost Space X úspěšně otestovala nový raketový motor Raptor, který se stane základem nové generace raket. Zprávu oznámil Elon Musk, a to jak jinak než pomocí svého Twitterového účtu. Na něm zveřejnil video z jednoho ze zkušebních zážehů, který byl proveden v testovacím areálu společnosti McGregor v Texasu. Motor Raptor by se měl stát nástupcem současného motoru Merlin 1D. Očekává se, že by se Raptor měl stát základem pro pohon lodi Starship, jejíž vlastnosti by měly umožnit let na Měsíc nebo Mars.

Musk zveřejnil dvě videa. Jedno je bez zvuků a druhé se zvukem, který se rozhodně nevyplatí pouštět nahlas do sluchátek. Musk v komentáři pod videem vysvětlil, že zelný nádech, který okraj plamenů na videu může být důsledkem přítomnosti mědi nebo také optickou vadou fotoaparátu, který nedokázal příliš jasné a svítivé barevné odstíny motoru zaznamenat.

Očekává se, že po těchto testech by měly následovat další, kdy tři takovéto motory vynesou raketu do výšky od jednoho do deseti kilometrů. Konečná verze Starship by nakonec měla mít celkem sedm motorů Raptor a třicet jedna pomocných motorů Super Heavy Booster.

První test motorů Raptor proběhl už v roce 2016 avšak jejich nynější podoba je podle Muska radikálně přepracovaná. Asi nejzásadnější změnou se stal přechod na metan, coby palivo. Jeho výhodou je vyšší výkon, nižší ekologická zátěž a také možnost doplnit nádrž přímo na Marsu.

Musk doufá, že by první raketa mohla být připravena pro první let na Mars v roce 2022. Ten by se odehrál bez posádky. První lidé by se pak na povrch Rudé planety mohly podívat v roce 2024. Elon Musk je však proslulý tím, že jeho termíny ne vždy vyjdou a bývají oproti realitě velmi optimistické.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.