SpaceX v lednu otestuje speciální loď pro záchranu kosmonautů, nechybí na ní helipad ani základní nemocnice

Důležitou roli ve vesmírném programu společnosti SpaceX hraje oceán. Je místem návratu jednotlivých částí vesmírných lodí a od příštího roku také kosmonautů. A právě proto si společnost SpaceX buduje flotilu mořských plavidel, které dokáží její zájmy na moři realizovat.

Pod vlajkou SpaceX pluje kromě známých plavidel ASDS (plošinách pro přistávání jednotlivých stupňů raket) a lodě Mr. Steven, která je vybavena obrovskou sítí na zachytávání tepelných štítů a dalších součástek, které budou rakety „upouštět“, také speciální loď Go Searcher. Ta v létě prošla rozsáhlou rekonstrukcí a je vybavena tak, aby dokázala co nejrychleji najít a zachránit kosmonauty a poskytla jim co nejlepší péči ihned po přistání. Mezi jejím vybavením nechybí provizorní nemocnice a přistávací plošina pro helikoptéru pro případ, že by bylo nutné kosmonauty rychle dopravit do nemocnice.

Pokud se bude vše dařit podle plánu, už v příštím roce by se ve speciální kapsli Crew Dragon měli první kosmonauti podívat do vesmíru, konkrétně tedy na mezinárodní stanici ISS. SpaceX bude také zodpovědná za to, že se posádka bezpečně vrátí. V plánu je přistání kabiny v Atlantickém oceánu nedaleko pobřeží Floridy. Podle ideálního scénáře pak bude kapsle s posádkou vytažena na palubu lodi Go Searcher speciálním jeřábem.

Go Searcher by se do akce měl dostat už v lednu 2019, kdy bude kabina Crew Dragon poslána do vesmíru. Bude však bez posádky a ponese pouze užitečné zatížení, aby bylo možné simulovat všechny možné situace. Loď by také mohla pomáhat při zkoušce kabiny CST-100 Starliner od společnosti Boeing, která má testovací let naplánovaný na březen roku 2019.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.