Foto: Wikimedia

SpaceX vyšle do vesmíru dva internetové satelity

Společnost Elona Muska Space X vyšle do vesmíru dva satelity umožňující rychlé internetové připojení. Cílem je vytvořit v blízké budoucnosti síť až 12 tisíc mikrosatelitů, které zajistí vysokorychlostní internet celé planetě.

Prototypy testovacích satelitů s názvem Microsat-2a a Microsat-2b vynese do vesmíru raketa Falcon 9 již dnes a živý přenos bude možné sledovat na YouTube. Zmíněných 12 tisíc satelitů se má v budoucnu synchronizovaně pohybovat na oběžné dráze nad Zemí a přenášet signál do anténních přijímačů na povrchu planety.

Jedna síť čítající 4425 satelitů bude podle představ společnosti „zavěšená“ ve výšce přibližně 1130 km nad zemí, zatímco druhá se zbývajícími satelity ve výšce asi 320 km a bude fungovat na jiné rádiové frekvenci. Obrovská vesmírná platforma bude neustále v pohybu kolem Země a v ideálním případě pokryje internetem kterékoli místo planety.

Společnost nazývá systém Starlink a podle deníku The Wall Street Journal citovaného webem theverge.com půjde o velice výdělečný podnik. Očekává se totiž, že k systému se připojí do roku 2025 přes 40 milionů předplatitelů, což má Muskovi a dalším vydělat ročně zhruba 30 mld. dolarů. Systém bude primárně zaměřen na rozvojové země či odlehlé oblasti světa a uživatele vozů Tesla.

Samozřejmě to nebude tak jednoduché, nejprve bude třeba se vypořádat s komplexností takového systému. Společnost bude muset současně koordinovat nepřetržitý pohyb tisíců satelitů nacházejících se mimo geostacionární dráhu (na rozdíl od např. geostacionárních družic). Satelity se budou pohybovat nad různými „políčky“ zemského povrchu, takže anténní přijímače budou muset co nejrychleji rozhodnout, s kterým satelitem je v danou chvíli nejlepší navázat komunikaci.

Společnost také potřebuje získat přístup do části rádiového spektra a tak využívat rozsah frekvencí, přes něž bude signál internetu z vesmíru na Zemi vysílán. U amerického telekomunikačního úřadu FCC si v tomto směru podala četné žádosti a vzhledem k tomu, že sám šéf úřadu Ajit Pai je projektem nadšen, dostane s největší pravděpodobností bez problémů „zelenou“.

Kromě dvou satelitů společnosti vynese raketa na oběžnou dráhu také satelit španělského ministerstva obrany.

 

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.